Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lektor jógy smíchu David Zahradník: Smích působí jako sociální konektor

5 minut radosti
Smích posiluje imunitní systém a snižuje stres. FOTO: David Zahradník

O pozitivních účincích smíchu bylo napsáno už mnoho. Věděli jste ale, že smích lze vyvolat i skrze speciální cviky? Těm se věnuje jóga smíchu – cvičení, které má s klasickou jógou společných jen pár prvků, zato smíchu je plná skrz na skrz. V Česku se této zvláštní disciplíně věnuje několik lektorů. Jedním z nich je i David Zahradník, jemuž jóga smíchu změnila život.

Co to vlastně jóga smíchu je?

Zdroj fotografie: Archiv Davida Zahradníka

Zdroj fotografie: Archiv Davida Zahradníka

Jde o unikátní koncept založený na vědecky ověřeném faktu, že se každý dokáže smát bez použití vtipu, humoru nebo komedie. Smích na hodinách vyvoláváme pomocí speciálních cviků zvaných smíchocviky, které jsou založeny na skupinové dynamice, očním kontaktu a dětské hravosti. Tělo není schopné rozlišit mezi simulovaným a spontánním smíchem, zdravotní a ostatní benefity smíchu jsou shodné. Po chvilce cvičení se postupně dostáváme k přirozenému a naprosto spontánnímu smíchu.

Jak tedy probíhá běžná lekce?

Většinou se lehce protáhneme a provedeme drobný strečink těch svalů, které se při smíchu hodně zapojují. V další části cvičíme řadu smíchocviků a různých zábavných aktivit, abychom se pak v závěrečné části mohli  uvolnit prostřednictvím meditace smíchu. Ta bývá zpravidla nejzábavnější a může u řady lidí vyvolat velmi příjemné až euforické stavy a emocionální uvolnění.

V čem je toto cvičení pro člověka prospěšné?

V základu je prospěch zdravotní – smích posiluje imunitní systém a snižuje stres. Zvyšuje oběh krve a uvolňuje svalstva. Jde rovněž o silného pomocníka při depresích. Další prospěchy jsou v oblastech osobního a pracovního života. Smích dokáže během několika minut mnohonásobně zlepšit náladu, a tím tak pozitivně přispět k naladění na celý den. Musím také uvést fakt, že nám smích pomáhá udržet si pozitivní duševní přístup, takže se pak mnohem lépe vyrovnáme s negativními situacemi.

Kdo může jógu smíchu cvičit?

Jóga smíchu nemá žádná věková ani jiná omezení. Jednou jsem měl na hodině i osmiměsíční miminko, které se smíchy dokonce počuralo. Dědeček mého kamaráda přišel o dvou berlích, a i když celou hodinu mohl pouze sedět, náramně se bavil. Je mu 92 let.

Může si člověk zacvičit i sám doma?

Ano, věřte tomu, že se člověk může smát i sám se sebou. Je to sice daleko těžší než s někým ve dvojici nebo ve skupině, ale jde to. Já však raději chodím mezi lidi, je to velmi zábavné a všechny to propojuje. Smích působí jako takový sociální konektor.

Co Vás osobně přimělo s jógou smíchu začít?

Prožíval jsem velmi smutné období v životě a hledal jsem nějaký způsob, jak vykolejit ze začarovaného kruhu depresí. Jednoho dne jsem šel na lekci jógy smíchu a tam jsem přišel na to, že smích mi moc pomáhá.

Proč jste se později rozhodl stát lektorem?

Uviděl jsem, jak smích dokáže pomáhat a léčit a že tak jako smích pomohl otevřít oči mně, mohu takto pomoct já někomu jinému. Chtěl jsem poznat, jaké to je, šířit smích dál. Rozhodl jsem se naučit tuto techniku od samotného zakladatele, jímž je indický doktor medicíny Madan Kataria. Dnes se této krásné aktivitě věnuji již dva roky a snažím se, aby smích byl součástí mého každodenního života.

Řekl byste, že vám to změnilo život?

Rozhodně ano. Od doby co jsem vyzkoušel jógu smíchu, se mi změnil život k lepšímu. Na vše nahlížím s mírným odstupem a větší radostí. Více se mi daří a cítím se mnohem zdravější než dříve.

 

MEDAILONEK:

David Zahradník vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze a pracuje jako programátor a administrátor databází. Po práci se rád věnuje pěší turistice, putování, vaření, dechovému cvičení a samozřejmě józe smíchu. S tou začal koncem roku 2013, když se mu po rozpadu dlouhodobého vztahu s přítelkyní sesypal celý život. Díky tomu si uvědomil, že je příliš vážný a že má v životě málo radosti a smíchu. To se rozhodl změnit a právě jóga smíchu mu v tom hodně pomohla. Pravidelně pořádá lekce pro veřejnost i ve firmách, je autorem společného webu pro všechny aktivní lektory.

Související články

Inspirace

V Praze přibývají fitparky, lidem slouží ke sportu i setkávání

Inspirace

Brněnský sportovní areál za Anthroposem čeká rekonstrukce

Inspirace

V Brně vznikne workoutové hřiště pro handicapované

Byznys

Nápadem roku 2018 je tréninkový program skrz virtuální realitu

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.