Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lektor jógy smíchu David Zahradník: Smích působí jako sociální konektor

5 minut radosti
Smích posiluje imunitní systém a snižuje stres. FOTO: David Zahradník

O pozitivních účincích smíchu bylo napsáno už mnoho. Věděli jste ale, že smích lze vyvolat i skrze speciální cviky? Těm se věnuje jóga smíchu – cvičení, které má s klasickou jógou společných jen pár prvků, zato smíchu je plná skrz na skrz. V Česku se této zvláštní disciplíně věnuje několik lektorů. Jedním z nich je i David Zahradník, jemuž jóga smíchu změnila život.

Co to vlastně jóga smíchu je?

Zdroj fotografie: Archiv Davida Zahradníka

Zdroj fotografie: Archiv Davida Zahradníka

Jde o unikátní koncept založený na vědecky ověřeném faktu, že se každý dokáže smát bez použití vtipu, humoru nebo komedie. Smích na hodinách vyvoláváme pomocí speciálních cviků zvaných smíchocviky, které jsou založeny na skupinové dynamice, očním kontaktu a dětské hravosti. Tělo není schopné rozlišit mezi simulovaným a spontánním smíchem, zdravotní a ostatní benefity smíchu jsou shodné. Po chvilce cvičení se postupně dostáváme k přirozenému a naprosto spontánnímu smíchu.

Jak tedy probíhá běžná lekce?

Většinou se lehce protáhneme a provedeme drobný strečink těch svalů, které se při smíchu hodně zapojují. V další části cvičíme řadu smíchocviků a různých zábavných aktivit, abychom se pak v závěrečné části mohli  uvolnit prostřednictvím meditace smíchu. Ta bývá zpravidla nejzábavnější a může u řady lidí vyvolat velmi příjemné až euforické stavy a emocionální uvolnění.

V čem je toto cvičení pro člověka prospěšné?

V základu je prospěch zdravotní – smích posiluje imunitní systém a snižuje stres. Zvyšuje oběh krve a uvolňuje svalstva. Jde rovněž o silného pomocníka při depresích. Další prospěchy jsou v oblastech osobního a pracovního života. Smích dokáže během několika minut mnohonásobně zlepšit náladu, a tím tak pozitivně přispět k naladění na celý den. Musím také uvést fakt, že nám smích pomáhá udržet si pozitivní duševní přístup, takže se pak mnohem lépe vyrovnáme s negativními situacemi.

Kdo může jógu smíchu cvičit?

Jóga smíchu nemá žádná věková ani jiná omezení. Jednou jsem měl na hodině i osmiměsíční miminko, které se smíchy dokonce počuralo. Dědeček mého kamaráda přišel o dvou berlích, a i když celou hodinu mohl pouze sedět, náramně se bavil. Je mu 92 let.

Může si člověk zacvičit i sám doma?

Ano, věřte tomu, že se člověk může smát i sám se sebou. Je to sice daleko těžší než s někým ve dvojici nebo ve skupině, ale jde to. Já však raději chodím mezi lidi, je to velmi zábavné a všechny to propojuje. Smích působí jako takový sociální konektor.

Co Vás osobně přimělo s jógou smíchu začít?

Prožíval jsem velmi smutné období v životě a hledal jsem nějaký způsob, jak vykolejit ze začarovaného kruhu depresí. Jednoho dne jsem šel na lekci jógy smíchu a tam jsem přišel na to, že smích mi moc pomáhá.

Proč jste se později rozhodl stát lektorem?

Uviděl jsem, jak smích dokáže pomáhat a léčit a že tak jako smích pomohl otevřít oči mně, mohu takto pomoct já někomu jinému. Chtěl jsem poznat, jaké to je, šířit smích dál. Rozhodl jsem se naučit tuto techniku od samotného zakladatele, jímž je indický doktor medicíny Madan Kataria. Dnes se této krásné aktivitě věnuji již dva roky a snažím se, aby smích byl součástí mého každodenního života.

Řekl byste, že vám to změnilo život?

Rozhodně ano. Od doby co jsem vyzkoušel jógu smíchu, se mi změnil život k lepšímu. Na vše nahlížím s mírným odstupem a větší radostí. Více se mi daří a cítím se mnohem zdravější než dříve.

 

MEDAILONEK:

David Zahradník vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze a pracuje jako programátor a administrátor databází. Po práci se rád věnuje pěší turistice, putování, vaření, dechovému cvičení a samozřejmě józe smíchu. S tou začal koncem roku 2013, když se mu po rozpadu dlouhodobého vztahu s přítelkyní sesypal celý život. Díky tomu si uvědomil, že je příliš vážný a že má v životě málo radosti a smíchu. To se rozhodl změnit a právě jóga smíchu mu v tom hodně pomohla. Pravidelně pořádá lekce pro veřejnost i ve firmách, je autorem společného webu pro všechny aktivní lektory.

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Fosilie největší mořské želvy v Evropě nalezena ve Španělsku

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…