Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Laskavost dělá lidi šťastnými a štěstí laskavými

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Laskavé skutky zvyšují prožitek štěstí. Na někoho smutného se usmějete, podržíte dveře paní ověšené nákupy či pošlete přátelům veselou písničku k projasnění dne. To vše, abyste je potěšili. A co víc, vrátí se vám to v podobě štěstí. Jakmile začnete dělat hezké věci pro ostatní, možná už nebudete chtít přestat.

Nebylo by hezké zajít do obchodu a koupit si deset deka štěstí? A zajistit si jeho přísun po celý život? Vědci možná objevili schůdnější řešení. Výsledky dvou nedávných studií ukazují, že laskavost vůči ostatním nás činí šťastnějšími. A co víc, naše laskavost může vytvořit živoucí cyklus, který nám i ostatním zajistí více štěstí, dávání i přejícnosti.

V odborném časopise Journal of Social Psychology výzkumníci z Velké Británie rozdělili 86 účastníků studie do tří skupin. Jedna skupina dostala instrukce, že po dalších deset dnů má každý den někomu prokázat laskavost. Další skupina měla zase každý den zkusit něco nového. Třetí skupina neobdržela žádné instrukce. Na začátku i na konci výzkumu účastníci vyplnili dotazník životní spokojenosti.

První i druhá skupina zažila nárůst štěstí, lidé ve třetí skupině tento nárůst nevykazovali. Výsledky studií naznačují, že pokud začneme dělat i jen na pouhých deset dní dobré skutky a prokazovat laskavosti druhým, případně zkoušet něco nového, zvýšíme si naše prožívání štěstí.

Podle druhé studie uveřejněné v Journal of Happiness Studies od výzkumníků z Harvardské univerzity a University of British Columbia má laskavost mnohem silnější dopad na naše štěstí. V této studii dostali účastníci experimentu určitou sumu peněz. Mohli ji použít na sebe (zaplatit účty, jiné výdaje, nebo si něco dát) anebo pro někoho jiného (dárek nebo příspěvek na charitu). Instrukce zněla: „Udělejte s penězi, cokoliv chcete, tak aby vás to učinilo šťastnějšími.“

Výsledky ukázaly, že se lidé obecně cítili šťastnější, když něco věnovali druhým. Zároveň čím šťastnějšími je předchozí štědrost učinila, tím pravděpodobněji znovu chtěli obdarovat někoho dalšího místo sebe. Ne každý účastník, který někomu něco daroval, se cítil šťastnějším. Ale ten který se cítil šťastnějším, byl více nakloněn altruistickým skutkům.

„Praktické užití našich výsledků by mohlo být to, že učinění jednoho laskavého skutku denně nás může učinit šťastnějšími. A čím víc šťastní se cítíme, tím pravděpodobněji budeme k druhým lidem laskavější,“ uvádí autorka studie Lara Aknin, podle níž můžou ze závěrů studie těžit i neziskové organizace, které tento výzkum mohou použít k zapojení více dárců do svých aktivit.

Zdroj: greatergood.berkeley.edu

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…