Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Koupí certifikátu mohou lidé pomoci chránit přírodu

U studní - Fryšava. Zdroj: stopavkrajine.cz

Ačkoliv nakupování vánočních dárků je již na několik měsíců opět minulostí, stále je možnost udělat dobrý skutek a podpořit správnou myšlenku. Jednu takovou příležitost nabízejí organizátoři sbírky ze Sdružení Krajina z Počítek, kteří se starají o údržbu 170 hektarů luk převážně na Žďársku. Vytvořili fond, kam mohou lidé přispívat koupí certifikátu v hodnotě 300 a více korun, čímž umožní ruční kosení těchto podmáčených pozemků s chráněnými živočichy.

Ruční kosení luk je důležité z toho důvodu, že na podmáčené pozemky nelze použít zemědělské stroje. Bez kosení by ale drobnější druhy rostlin vymizely a na jejich místo by nastoupily agresivnější rostliny. Koupí certifikátu tak mohou zájemci finančně podpořit zemědělce, starající se o krajinu, a zachránit tak kus zachovalé přírody. „Peníze vybrané ve veřejné sbírce Stopa v krajině budou využity na ruční kosení a vyhrabování trávy z ohrožených rašelinných luk. Tyto louky bez lidské péče rychle zanikají a s nimi mizí i rostliny a zvířata, která zde žijí,“ píší organizátoři na svých stránkách Stopa v krajině.

Lidé mohou přispět koupí certifikátu v různých hodnotách, a to za 300 korun, 1200 korun a 7 500 korun. U každé varianty navíc získají informaci, za jakým účelem bude částka využita. Například díky certifikátu za 1200 korun bude možné zajistit v následující sezóně péči o 800 metrů čtverečních rašelinných luk, a člověk se navíc stane patronem šestnácti metrů čtverečních luk, o které bude trvale postaráno díky výnosu z investice finanční částky ve výši příspěvku. Certifikáty je možné zakoupit na webových stránkách www.stopavkrajine.cz.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.