Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec utrpení pro alergiky. Víme, která látka jim může ulevit

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Potravinové alergie umí pěkně otrávit život. Vědci se proto neustále snaží vyvinout lék, který by umožnil jejich vyléčení. Pro dotyčné osoby by to znamenalo velkou úlevu, kdy by mohli jíst cokoliv bez omezení. Na obzoru je nyní nová naděje. Výzkumníci totiž objevili látku, která by mohla lidem trpícími alergiemi pomoci. O co jde?

Formononetin je sloučenina nacházející se v řadě rostlin a bylin, zejména v čeledi fazolových, včetně sójových bobů. Tato látka souvisí s hormonem estrogenem. Už dříve se podařilo prokázat, že má formononetin léčivé protirakovinné vlastnosti a pomáhá s tvorbou nových cév. Nyní se však ukázalo, že to není všechno. Nový výzkum prokázal, že formononetin může být užitečný při léčbě potravinových alergií. Téměř 10 procent světové populace trpí alergií na určité potraviny. „Naše zjištění ukazují, že formononetin je zvláště dobrým terapeutickým kandidátem pro léčbu potravinových alergií,“ uvedl Ibrahim Musa, doktorand v oboru patologie, mikrobiologie a imunologie na New York Medical College. „Naše studie také odhalila nové mechanismy, které lze využít při navrhování nových léků pro léčbu potravinových alergií a jiných alergických poruch nebo k prevenci závažné anafylaxe pozorované u alergických onemocnění.“

Na jakém principu formononetin působí? Látka může snižovat produkci imunoglubinu E vytvářeného imunitním systémem za účelem neutralizovat hrozbu. Za ohrožující je považován například v případě celiaků lepek. Bohužel právě zvýšená produkce imunoglubinu E způsobuje příznaky alergie jako je průjem, zvracení, astma, vyrážka nebo dokonce anafylaktický šok. Díky formononetinu by právě alergické reakce mohly vymizet nebo minimálně výrazně oslabit.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…