Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec utrpení pro alergiky. Víme, která látka jim může ulevit

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Potravinové alergie umí pěkně otrávit život. Vědci se proto neustále snaží vyvinout lék, který by umožnil jejich vyléčení. Pro dotyčné osoby by to znamenalo velkou úlevu, kdy by mohli jíst cokoliv bez omezení. Na obzoru je nyní nová naděje. Výzkumníci totiž objevili látku, která by mohla lidem trpícími alergiemi pomoci. O co jde?

Formononetin je sloučenina nacházející se v řadě rostlin a bylin, zejména v čeledi fazolových, včetně sójových bobů. Tato látka souvisí s hormonem estrogenem. Už dříve se podařilo prokázat, že má formononetin léčivé protirakovinné vlastnosti a pomáhá s tvorbou nových cév. Nyní se však ukázalo, že to není všechno. Nový výzkum prokázal, že formononetin může být užitečný při léčbě potravinových alergií. Téměř 10 procent světové populace trpí alergií na určité potraviny. „Naše zjištění ukazují, že formononetin je zvláště dobrým terapeutickým kandidátem pro léčbu potravinových alergií,“ uvedl Ibrahim Musa, doktorand v oboru patologie, mikrobiologie a imunologie na New York Medical College. „Naše studie také odhalila nové mechanismy, které lze využít při navrhování nových léků pro léčbu potravinových alergií a jiných alergických poruch nebo k prevenci závažné anafylaxe pozorované u alergických onemocnění.“

Na jakém principu formononetin působí? Látka může snižovat produkci imunoglubinu E vytvářeného imunitním systémem za účelem neutralizovat hrozbu. Za ohrožující je považován například v případě celiaků lepek. Bohužel právě zvýšená produkce imunoglubinu E způsobuje příznaky alergie jako je průjem, zvracení, astma, vyrážka nebo dokonce anafylaktický šok. Díky formononetinu by právě alergické reakce mohly vymizet nebo minimálně výrazně oslabit.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…