Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec utrpení pro alergiky. Víme, která látka jim může ulevit

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Potravinové alergie umí pěkně otrávit život. Vědci se proto neustále snaží vyvinout lék, který by umožnil jejich vyléčení. Pro dotyčné osoby by to znamenalo velkou úlevu, kdy by mohli jíst cokoliv bez omezení. Na obzoru je nyní nová naděje. Výzkumníci totiž objevili látku, která by mohla lidem trpícími alergiemi pomoci. O co jde?

Formononetin je sloučenina nacházející se v řadě rostlin a bylin, zejména v čeledi fazolových, včetně sójových bobů. Tato látka souvisí s hormonem estrogenem. Už dříve se podařilo prokázat, že má formononetin léčivé protirakovinné vlastnosti a pomáhá s tvorbou nových cév. Nyní se však ukázalo, že to není všechno. Nový výzkum prokázal, že formononetin může být užitečný při léčbě potravinových alergií. Téměř 10 procent světové populace trpí alergií na určité potraviny. „Naše zjištění ukazují, že formononetin je zvláště dobrým terapeutickým kandidátem pro léčbu potravinových alergií,“ uvedl Ibrahim Musa, doktorand v oboru patologie, mikrobiologie a imunologie na New York Medical College. „Naše studie také odhalila nové mechanismy, které lze využít při navrhování nových léků pro léčbu potravinových alergií a jiných alergických poruch nebo k prevenci závažné anafylaxe pozorované u alergických onemocnění.“

Na jakém principu formononetin působí? Látka může snižovat produkci imunoglubinu E vytvářeného imunitním systémem za účelem neutralizovat hrozbu. Za ohrožující je považován například v případě celiaků lepek. Bohužel právě zvýšená produkce imunoglubinu E způsobuje příznaky alergie jako je průjem, zvracení, astma, vyrážka nebo dokonce anafylaktický šok. Díky formononetinu by právě alergické reakce mohly vymizet nebo minimálně výrazně oslabit.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…