Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Konec lockdownů na dosah ruky. Nová vakcína je účinná i proti britské mutaci koronaviru

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Účinné očkování na nakažlivější mutace koronaviru již existuje. Americká společnost Moderna v pondělí oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle laboratorních testů spouští odezvu imunitního systému i v případě nakažlivějších mutací viru, které se objevily ve Velké Británii a Jihoafrické republice.

Vědci zjistili, že očkování Moderny je stejně účinné proti britské variantě, jako proti běžnému koronaviru. U varianty objevené v JAR však byla účinnost vytvořených protilátek šestkrát nižší. Pozitivní je, že i navzdory tomu je podle výzkumníků stále možné vakcínu považovat za účinnou i proti této mutaci. 

Farmaceutická firma proto plánuje uskutečnit ještě dvě studie a získat konkrétnější data. Zároveň začne v klinických testech zkoušet, zda by lepší celkovou ochranu nezajistila ještě třetí dávka vakcíny. Vědci už totiž vynalezli očkovací látku vytvořenou proti jihoafrické variantě a nyní testují, jak by posílila imunitu, pokud by doplnila schválené dvě dávky původní vakcíny. Výsledky by měly být známy za několik měsíců. Informoval o tom deník The Washington Post.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu