Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kniha přiblíží život na ulici a nabídne nový pohled na lidi bez domova

Autor se po vydání knihy plánuje pustit do integračního projektu a pomoct lidem bez domova s hledáním zaměstnání. Zdroj: archiv Bezpřístřešníků

Má 290 stran, obsahuje 50 příběhů a v jejich hlavní roli jsou bezdomovci. Taková bude chystaná kniha Příběhy (z) ulice. Jejím cílem je přimět čtenáře k zamyšlení nad lidmi bez domova a jejich životy.

„Často mi nějaký bezpřístřešník říká, jak vnímá lidskou nevraživost, jak se lidé na zastávkách mračí, jak se ho lidé bojí a jak se ho neurvale straní. Jak málo je mezi námi úsměvů. A jak málo si to my, se střechou nad hlavou, vlastně uvědomujeme.“ Tak zní jeden z odstavců knihy obsahující příběhy lidí žijících na ulici. Projekt je označuje slovem bezpřístřešníci, které nemá podle autora na rozdíl od označení bezdomovci negativní konotaci.

Autorem knihy je Petr Freimann, terénní pracovník s lidmi na ulici. Díky své práci nabízí neotřelý pohled na jejich životy. Finance na publikaci sbírá prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Z každého příspěvku putuje padesát korun konkrétní osobě bez domova.

Nápad na sepsání knihy vznikl spontánně při práci na ulici, která je na zážitky a vyprávění bohatá. Příběhy obsažené v knize jsou veselé i smutné, především ale skutečné. Jejich záměrem je otevřít lidem oči a ukázat bezpřístřešníky v novém světle. „Ať soudíme, ale až po tom, co poznáme,“ říká Freimann.

Podle něj je hlavní dát lidem podnět k zamyšlení. V knize chce ukázat, že i bezpřístřešníci mají potenciál a že je mnohdy jejich situace způsobená jediným životním přešlapem. Autor se po vydání knihy plánuje pustit do integračního projektu a pomoct lidem bez domova s hledáním zaměstnání.

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…