Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Klíč k diagnóze Alzheimrovy choroby odhalen českými vědci. Možná bude i lék.

Českým vědcům se po pětiletém výzkumu podařilo nalézt klíč k diagnóze Alzheimrovy choroby. Základem je výskyt vyšší hladiny specifických protilátek v mozku nemocných. Do budoucna by objev mohl vést k vyvinutí léku. Pro ověření výsledků se nyní hledají dobrovolníci.

Čeští vědci objevili klíč k včasné diagnóze Alzheimrovy choroby, dosud nevyléčitelného onemocnění mozku, kterým jen v České republice trpí 140 000 lidí. Další výzkum by mohl vést až k objevu léku.

Výzkumný tým se zaměřil na látku tau protein a neurofilamenta (vlákna v nervové buňce), tvořící kostru nervové buňky, přičemž pět let testoval 80 dobrovolníků rozdělených do čtyř skupin: zdraví senioři, senioři se zánětlivými nemocemi nervové soustavy, pacienti s Alzheimrem a pacienti s jinými formami demence.

V čem unikátní pokrok českých vědců ve výzkumu Alzheimrovy choroby vlastně spočívá? Vycházelo se ze zjištění, že množství protilátek proti tau proteinu a neurofilamentů je stejné u zdravých osob vyššího věku i s Alzheimrovou chorobou. Vědci se proto zaměřili na protilátky lokálně vytvořené v blízkosti nervové soustavy a právě tady našli rozdíl – u pacientů s Alzheimrovou chorobou bylo množství protilátek významně vyšší než u ostatních.

Předpoklad, že podobná imunologická reakce nastane také u pacientů s jinými formami demence než v případě Alzheimrovy choroby, se přitom nepotvrdila. Jak uvedl šéf výzkumného týmu Aleš Bartoš z Národního ústavu duševního zdraví: „Zdá se, že tyto lokálně zvýšené protilátky jsou relativně specifické právě pro Alzheimerovu nemoc.“ Tohoto zjištění by se následně dalo využít ve vývoji léku zabraňujícímu vzniku Alzheimrovy choroby.

Pro ověření výsledků se nyní hledají dobrovolníci s nemocí v časném stadiu – vítaní jsou zdraví muži starší 50 let a zdraví muži i ženy nad 85 let, zejména ti s nižším vzděláním. Zájemci musí užívat češtinu jako svůj mateřský jazyk, být neurolgicky a psychicky zdraví a nesmí mít pocit porušené paměti. Vyšetření se provádí ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Objednat se můžete na záznamníku 267 162 344 nebo na emailu adcentrum12@gmail.com.

 

ČTK, Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Inspirace

Český profesor přišel na objev, který může zefektivnit léčbu rakoviny

Společnost

Čeští vědci zkoumají nejpevnější materiál na světě

Společnost

Jak předcházet alzheimeru? Stačí prý tři skleničky mléka denně

Olomoučtí přírodovědci objevili na Borneu novou rostlinu

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie