Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři objevují kouzlo videoher. Udržují je ve formě a mírní pocit osamělosti

Zdroj fotografií: Pexels

Kdo si hraje, nezlobí. Hraní počítačových a mobilních her už není jen doménou mladší generace. Tahle zdánlivě odpočinková činnost navíc seniorům přináší mnohem víc než jen zábavu.

Počet aktivních hráčů videoher v seniorním věku podle průzkumů vzrůstá. Mnohé studie pak nasvědčují tomu, že se nejedná jen o bezúčelné krácení volných chvil – videohry totiž mohou seniorům výrazně zkvalitnit život. Kromě toho, že pomáhají udržovat mentální zdraví a kognitivní funkce mozku, mírní u některých pacientů průběh demence.

Hraní her však příznivě ovlivňuje také psychiku seniorů a jejich sociální život. Snáze tak navazují kontakt se svými vrstevníky, alespoň online, což zmírňuje pocit osamělosti, který starší lidi často trápí.  

Mezi seniory jsou nejoblíbenější jednoduché logické, takzvané hyper casual hry, které nevyžadují speciální vybavení – stačí k nim chytrý telefon, tablet nebo počítač. „Často jsou to deskové hry předělané do digitálního prostředí nebo hry s naprosto jednoduchou fundamentální myšlenkou a minimální náročností na uživatelskou schopnost ovládat rozhraní. Nejznámější hyper casual hry jsou například Candy Crush, Tetris, Angry Birds a podobné. Populární pro starší komunitu jsou především logické hyper casual hry, kvízy, sudoku, puzzle a podobně,“ shrnul pro Feedit.cz herní influencer Petr Jirák.

Zdroj: Feedit

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.