Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kapesné dostávají téměř tři čtvrtiny dětí. Učí se nakládat s financemi již od školky

Ilustrační foto: Depositphotos

Bavit se s dětmi o penězích je podle odborníků důležité pro rozvoj jejich finanční gramotnosti. Kapesné je jedním z prvků, které jim umožňují naučit se s penězi zacházet a poznat jejich hodnotu. Nějakou formou kapesného svým dětem dává 73 procent rodičů.

Z průzkumu agentury Ipsos a České bankovní asociace vyplývá, že pravidelné kapesné dává svým dětem jeden z šesti rodičů a více než čtvrtina pak svým potomkům dává peníze na měsíční bázi. Nepravidelné kapesné dostávají děti 29 procent rodičů. Pětina otců a matek svým dětem nedává žádné kapesné, přestože si samy nevydělávají, a šest procent z nich spoléhá na to, že jejich ratolesti mají příjmy odjinud, a proto jim žádnými dalšími penězi nepřispívá.

Ilustrační foto: Pexels

Více než polovina rodičů dává svým dětem kapesné již v předškolním věku, a to v průměru stokorunu za měsíc. Pro čtvrtinu rodičů je právě tato doba optimální pro to, aby se s potomky začali bavit o penězích. Téměř každý druhý rodič s kapesným i vzděláváním dětí v oblasti financí začíná až na prvním stupni, kdy už si potomek umí věci spočítat. V mladším školním věku děti dostávají měsíčně okolo 130 korun a na druhém stupni základních škol pak 280 korun. Středoškoláci si v průměru přijdou na měsíční kapesné ve výši 480 korun.

Pětina dětí má zcela volnou ruku, jak se svými financemi naloží. Každé třetí dítě s rodiči své výdaje konzultuje a každé šesté musí žádat svolení k nákupu od určité částky. Školáci nejčastěji utrácí za sladkosti a drobnosti, kosmetiku, videohry nebo oblečení. Podle odborníků na finance je důležité dětem nedávat další peníze, pokud s těmi svými nevyjdou, aby se naučily šetřit a rozložit si své náklady.

Zdroj: Ipsos

Související články

Zaručeně zlepší den

Blíží se konec palmového oleje? Vědci našli zdravější a zelenější alternativu

Jak pomáhá AfaSlovník lidem s afázií, ale i jinými poruchami řeči

Vědci našli způsob, jak znovu použít jednorázové roušky

Vědci konečně znají genetickou příčinu lupusu. Objev umožní vývoj účinné léčby

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…