Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kapesné dostávají téměř tři čtvrtiny dětí. Učí se nakládat s financemi již od školky

Ilustrační foto: Depositphotos

Bavit se s dětmi o penězích je podle odborníků důležité pro rozvoj jejich finanční gramotnosti. Kapesné je jedním z prvků, které jim umožňují naučit se s penězi zacházet a poznat jejich hodnotu. Nějakou formou kapesného svým dětem dává 73 procent rodičů.

Z průzkumu agentury Ipsos a České bankovní asociace vyplývá, že pravidelné kapesné dává svým dětem jeden z šesti rodičů a více než čtvrtina pak svým potomkům dává peníze na měsíční bázi. Nepravidelné kapesné dostávají děti 29 procent rodičů. Pětina otců a matek svým dětem nedává žádné kapesné, přestože si samy nevydělávají, a šest procent z nich spoléhá na to, že jejich ratolesti mají příjmy odjinud, a proto jim žádnými dalšími penězi nepřispívá.

Ilustrační foto: Pexels

Více než polovina rodičů dává svým dětem kapesné již v předškolním věku, a to v průměru stokorunu za měsíc. Pro čtvrtinu rodičů je právě tato doba optimální pro to, aby se s potomky začali bavit o penězích. Téměř každý druhý rodič s kapesným i vzděláváním dětí v oblasti financí začíná až na prvním stupni, kdy už si potomek umí věci spočítat. V mladším školním věku děti dostávají měsíčně okolo 130 korun a na druhém stupni základních škol pak 280 korun. Středoškoláci si v průměru přijdou na měsíční kapesné ve výši 480 korun.

Pětina dětí má zcela volnou ruku, jak se svými financemi naloží. Každé třetí dítě s rodiči své výdaje konzultuje a každé šesté musí žádat svolení k nákupu od určité částky. Školáci nejčastěji utrácí za sladkosti a drobnosti, kosmetiku, videohry nebo oblečení. Podle odborníků na finance je důležité dětem nedávat další peníze, pokud s těmi svými nevyjdou, aby se naučily šetřit a rozložit si své náklady.

Zdroj: Ipsos

Související články

Zaručeně zlepší den

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Budoucnost kávy – kompostovatelné kapsle obalené řasou

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Návaly horka už nemusí být pro ženy v menopauze strašákem. Na trhu je prádlo, které pomůže

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…