Bavit se s dětmi o penězích je podle odborníků důležité pro rozvoj jejich finanční gramotnosti. Kapesné je jedním z prvků, které jim umožňují naučit se s penězi zacházet a poznat jejich hodnotu. Nějakou formou kapesného svým dětem dává 73 procent rodičů.
Z průzkumu agentury Ipsos a České bankovní asociace vyplývá, že pravidelné kapesné dává svým dětem jeden z šesti rodičů a více než čtvrtina pak svým potomkům dává peníze na měsíční bázi. Nepravidelné kapesné dostávají děti 29 procent rodičů. Pětina otců a matek svým dětem nedává žádné kapesné, přestože si samy nevydělávají, a šest procent z nich spoléhá na to, že jejich ratolesti mají příjmy odjinud, a proto jim žádnými dalšími penězi nepřispívá.
Více než polovina rodičů dává svým dětem kapesné již v předškolním věku, a to v průměru stokorunu za měsíc. Pro čtvrtinu rodičů je právě tato doba optimální pro to, aby se s potomky začali bavit o penězích. Téměř každý druhý rodič s kapesným i vzděláváním dětí v oblasti financí začíná až na prvním stupni, kdy už si potomek umí věci spočítat. V mladším školním věku děti dostávají měsíčně okolo 130 korun a na druhém stupni základních škol pak 280 korun. Středoškoláci si v průměru přijdou na měsíční kapesné ve výši 480 korun.
Pětina dětí má zcela volnou ruku, jak se svými financemi naloží. Každé třetí dítě s rodiči své výdaje konzultuje a každé šesté musí žádat svolení k nákupu od určité částky. Školáci nejčastěji utrácí za sladkosti a drobnosti, kosmetiku, videohry nebo oblečení. Podle odborníků na finance je důležité dětem nedávat další peníze, pokud s těmi svými nevyjdou, aby se naučily šetřit a rozložit si své náklady.
Zdroj: Ipsos
Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…