Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejlepším řešením pro klidný spánek je životní pojištění

Zdroj: Pexels.com

Nejlepším řešením pro klidný spánek je životní pojištění

Nepříjemné situace se v životě nevyhýbají nikomu. Ať už jde o nemoc, nehodu nebo například ztrátu blízké osoby. Tento prvek nejistoty v nás probouzí napětí a zvyšuje už tak všudypřítomný stres. Promýšlet katastrofické scénáře a bát se, co nás potká, k ničemu nevede. Je dobré ale mít k dispozici něco, co nám v případě krize kryje záda – nejen blízké, na které se můžeme spolehnout, ale také správně nastavené životní pojištění. V jakých situacích se vyplatí?

Ušetřete si starost pro případy krize

Moderní život na nás všechny klade velké nároky. Pracovní vypětí v kombinaci se starostmi o rodinu vedou k pocitům vyčerpání až úzkostem. Snažíme se udržet tempo, abych si mohli plnit svá přání a cíle. Dokud se nám to daří, cítíme se naplnění a vděční. Čas od času nás ale přepadne strach – co když jednou nebudu moct žít podle svých představ? Kdo se postará o blízké, kdyby se mi něco stalo? Smrt, nemoc nebo invalidita si nevybírá, i když je těžké si to připustit. 

Život se může zkomplikovat doslova z minuty na minutu. Je proto dobré myslet na finanční zabezpečení v těchto situacích, ať už sebe samých nebo svých blízkých. Nejkomplexnějším řešením je životní pojištění. Pojistí člověka pro případ takových rizik, jako je invalidita, dlouhodobá pracovní neschopnost či hospitalizace, ale také pro případ smrti – zajistí blízké zesnulého. 

Jak si vybrat správné životní pojištění?

Druh a obsah životního pojištění si lze vybrat na základě individuálních potřeb. Priority někoho, kdo žije sám a splácí hypotéku, budou jiné než u rodiny s jedním či více dětmi. Při výběru si proto položte tyto základní otázky:

  • Je na mém příjmu závislý někdo další? (děti, manžel/ka)
  • Jaké mám finanční závazky? (úvěr/hypotéka)
  • Jak jsou na tom mé finanční rezervy?
  • Jak rizikové je moje povolání, případně koníčky?
  • Co můj momentální zdravotní stav?

Nejčastějším typem životního pojištění je rizikové životní pojištění, které se vztahuje na případy spojené s nemocí, úrazem, výpadkem příjmů. Dalšími druhy jsou investiční, důchodové nebo například flexibilní. Ty nabízejí služby navíc a také bývají dražší. Při uzavírání životního pojištění se nevyplácí šetřit na nejvyšších rizicích. Proto pokud chcete jít s cenou co nejníže, vždy trvejte na tom, aby vás smlouva chránila v krizových situacích. Investiční či jiné složky můžete řešit dodatečně.

Kolik stojí životní pojištění?

Cena se odvíjí podle toho, kolik je vám let, jaké máte finanční závazky a také jaký je váš zdravotní stav. Konkrétní částku zjistíte například s pomocí kalkulačky životního pojištění. Stačí zadat základní údaje a uvidíte vhodný typ pojištění a přibližnou měsíční částku, kterou u jednotlivých pojišťoven zaplatíte. V těch pokročilejších se dozvíte také to, kolik si odečtete v ročním zúčtování daně z příjmů.  

Vyplatí se uzavřít životní pojištění už v mladém věku, i když nemáte zatím žádné závazky, získáte totiž výhodnější podmínky. Vyplatí se to i do budoucna – když se váš zdravotní stav zhorší, budete platit méně, než kdybyste uzavřeli novou smlouvu. V případě nemoci se navíc zúží i výběr pojišťoven, které vás pojistí. A pokud už máte rodinu, splácíte hypotéku nebo jiný úvěr, neváhejte. S životním pojištěním sice nepřízeň osudu neodvrátíte, ale ušetříte si mnoho starostí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…