Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kampaň Mentální obohacení bourá předsudky k lidem s mentálním postižením

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Mentální obohacení

„Mentálně postižení lidé jsou jiní. Právě tak vás mohou obohatit.“ Takové heslo razí kampaň Mentální obohacení, která upozorňuje na problematiku přijetí mentálně postižených lidí společností. Proti znevýhodnění handicapovaných bojuje veřejnou sbírkou nebo třeba hudebním klipem, který ukazuje absurditu odsuzování postižených.

Mentálně handicapovaní se v každodenním životě setkávají s odmítavým postojem, předsudky, pohrdáním a dalšími negativními postoji společnosti. Projekt proto vybral pětadvacet neziskových organizací, které postiženým jejich těžkou situaci pomáhají zvládat. Na webových stránkách si dárci mohou vybrat organizaci, která jim je nejbližší, a tu finančně podpořit. Kampaň vznikla na základě partnerství České spořitelny a neziskové organizace Portus Praha, která dlouhodobě pomáhá mentálně postiženým.

Součástí kampaně je také video, na kterém spolupracoval režisér Zdeněk Suchý, herec Petr Čtvrtníček, zpěvák Dan Bárta, výtvarník Aleš Najbrt a hip-hopová skupina Gambrz Reprs. Video ukazuje, jak absurdní přístup k postiženým někteří lidé mají.

S předsudky a porušováním práv lidských svobod vůči lidem s mentálním postižením se ve společnosti setkáváme i přesto, že nikomu neubližují, nikoho neokrádají a nenarušují zákony ani etické kodexy více než ostatní. Možná bychom neměli zapomínat na to, že každého z nás může v životě potkat situace, kdy se i on sám nebo jeho nejbližší mohou dostat na tu druhou stranu normálnosti a být vnímám okolím jako ten jiný,“ doplnila ředitelka Portusu Praha Gabriela Štěpánková. Kampaň zároveň zdůrazňuje, že se od postižených mají lidé naopak co přiučit: bezprostřednost, spontánnost, důvěru nebo třeba upřímnost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.