Kampaň Mentální obohacení bourá předsudky k lidem s mentálním postižením

Zdroj fotografií: Mentální obohacení

„Mentálně postižení lidé jsou jiní. Právě tak vás mohou obohatit.“ Takové heslo razí kampaň Mentální obohacení, která upozorňuje na problematiku přijetí mentálně postižených lidí společností. Proti znevýhodnění handicapovaných bojuje veřejnou sbírkou nebo třeba hudebním klipem, který ukazuje absurditu odsuzování postižených.

Mentálně handicapovaní se v každodenním životě setkávají s odmítavým postojem, předsudky, pohrdáním a dalšími negativními postoji společnosti. Projekt proto vybral pětadvacet neziskových organizací, které postiženým jejich těžkou situaci pomáhají zvládat. Na webových stránkách si dárci mohou vybrat organizaci, která jim je nejbližší, a tu finančně podpořit. Kampaň vznikla na základě partnerství České spořitelny a neziskové organizace Portus Praha, která dlouhodobě pomáhá mentálně postiženým.

Součástí kampaně je také video, na kterém spolupracoval režisér Zdeněk Suchý, herec Petr Čtvrtníček, zpěvák Dan Bárta, výtvarník Aleš Najbrt a hip-hopová skupina Gambrz Reprs. Video ukazuje, jak absurdní přístup k postiženým někteří lidé mají.

S předsudky a porušováním práv lidských svobod vůči lidem s mentálním postižením se ve společnosti setkáváme i přesto, že nikomu neubližují, nikoho neokrádají a nenarušují zákony ani etické kodexy více než ostatní. Možná bychom neměli zapomínat na to, že každého z nás může v životě potkat situace, kdy se i on sám nebo jeho nejbližší mohou dostat na tu druhou stranu normálnosti a být vnímám okolím jako ten jiný,“ doplnila ředitelka Portusu Praha Gabriela Štěpánková. Kampaň zároveň zdůrazňuje, že se od postižených mají lidé naopak co přiučit: bezprostřednost, spontánnost, důvěru nebo třeba upřímnost.

Autor článku

Anna Silná