Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam za očkováním? Přehled míst s volnými vakcínami najdete v unikátní aplikaci

Ilustrační foto: Freepik

Zjistit, kde pro vás mají volnou vakcínu proti nemoci covid-19, je nyní snadné. Čeští vývojáři přišli s novou aplikací, která nabízí rychlý přehled o kapacitách jednotlivých očkovacích míst. Od začátku března navíc čerpají z oficiálních a ověřených dat.

Mezi očkovacími místy v České republice panují velké rozdíly. Některá evidují dlouhý seznam čekajících zájemců, pro jiná je naopak problém najít vhodné adepty na vakcinaci. Tyto informace však donedávna nebylo možné vyhledat. A právě proto vznikla nová webová aplikace ockovani.opendatalab.cz od odborníků z Laboratoře otevřených dat (OpenDataLab). Jejich práce je zároveň ukázkou potenciálu otevřených dat, která v tomto případě pomáhají tím nejzásadnějším způsobem – ochranou lidského zdraví.

FIT ČVUT a Profinit EU otevřely společnou laboratoř OpenDataLab v roce 2019. Studenti si v ní mohou vyzkoušet práci s otevřenými zdroji dat. Ilustrační foto: Pixabay

 „Když jsme se s kolegou v lednu snažili získat očkovací termíny pro příbuzné, zjistili jsme, že není kam se podívat na přehled volných míst,“ popsal vznik nápadu Marek Sušický, který se na vývoji aplikace podílel spolu s Janem Staňkem. „Začali jsme proto řešit, jak by se dalo pomoci díky otevřeným datům, kterým se profesně věnujeme. Pro naši aplikaci nám však z počátku chyběla oficiální otevřená data, proto jsme první verzi aplikace udělali čistě jako osobní projekt a založili ho na datech neoficiálních. To se ale změnilo na začátku března, kdy data vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. I proto nyní přesouváme aplikaci pod OpenDataLab,“ dodal k následnému vývoji webové aplikace Sušický.

Související články

Zaručeně zlepší den

Návaly horka už nemusí být pro ženy v menopauze strašákem. Na trhu je prádlo, které pomůže

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Oprava díry v ozonové vrstvě byla úspěšná. Jak se z toho můžeme poučit do budoucna?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…