Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam za očkováním? Přehled míst s volnými vakcínami najdete v unikátní aplikaci

Ilustrační foto: Freepik

Zjistit, kde pro vás mají volnou vakcínu proti nemoci covid-19, je nyní snadné. Čeští vývojáři přišli s novou aplikací, která nabízí rychlý přehled o kapacitách jednotlivých očkovacích míst. Od začátku března navíc čerpají z oficiálních a ověřených dat.

Mezi očkovacími místy v České republice panují velké rozdíly. Některá evidují dlouhý seznam čekajících zájemců, pro jiná je naopak problém najít vhodné adepty na vakcinaci. Tyto informace však donedávna nebylo možné vyhledat. A právě proto vznikla nová webová aplikace ockovani.opendatalab.cz od odborníků z Laboratoře otevřených dat (OpenDataLab). Jejich práce je zároveň ukázkou potenciálu otevřených dat, která v tomto případě pomáhají tím nejzásadnějším způsobem – ochranou lidského zdraví.

FIT ČVUT a Profinit EU otevřely společnou laboratoř OpenDataLab v roce 2019. Studenti si v ní mohou vyzkoušet práci s otevřenými zdroji dat. Ilustrační foto: Pixabay

 „Když jsme se s kolegou v lednu snažili získat očkovací termíny pro příbuzné, zjistili jsme, že není kam se podívat na přehled volných míst,“ popsal vznik nápadu Marek Sušický, který se na vývoji aplikace podílel spolu s Janem Staňkem. „Začali jsme proto řešit, jak by se dalo pomoci díky otevřeným datům, kterým se profesně věnujeme. Pro naši aplikaci nám však z počátku chyběla oficiální otevřená data, proto jsme první verzi aplikace udělali čistě jako osobní projekt a založili ho na datech neoficiálních. To se ale změnilo na začátku března, kdy data vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. I proto nyní přesouváme aplikaci pod OpenDataLab,“ dodal k následnému vývoji webové aplikace Sušický.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Stále více Poláků se odvrací od tradičních pohřbů, pomáhá jim Institut dobré smrti

České vědkyně? Slaví úspěchy a inspirují další generace

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…