Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam za očkováním? Přehled míst s volnými vakcínami najdete v unikátní aplikaci

Ilustrační foto: Freepik

Zjistit, kde pro vás mají volnou vakcínu proti nemoci covid-19, je nyní snadné. Čeští vývojáři přišli s novou aplikací, která nabízí rychlý přehled o kapacitách jednotlivých očkovacích míst. Od začátku března navíc čerpají z oficiálních a ověřených dat.

Mezi očkovacími místy v České republice panují velké rozdíly. Některá evidují dlouhý seznam čekajících zájemců, pro jiná je naopak problém najít vhodné adepty na vakcinaci. Tyto informace však donedávna nebylo možné vyhledat. A právě proto vznikla nová webová aplikace ockovani.opendatalab.cz od odborníků z Laboratoře otevřených dat (OpenDataLab). Jejich práce je zároveň ukázkou potenciálu otevřených dat, která v tomto případě pomáhají tím nejzásadnějším způsobem – ochranou lidského zdraví.

FIT ČVUT a Profinit EU otevřely společnou laboratoř OpenDataLab v roce 2019. Studenti si v ní mohou vyzkoušet práci s otevřenými zdroji dat. Ilustrační foto: Pixabay

 „Když jsme se s kolegou v lednu snažili získat očkovací termíny pro příbuzné, zjistili jsme, že není kam se podívat na přehled volných míst,“ popsal vznik nápadu Marek Sušický, který se na vývoji aplikace podílel spolu s Janem Staňkem. „Začali jsme proto řešit, jak by se dalo pomoci díky otevřeným datům, kterým se profesně věnujeme. Pro naši aplikaci nám však z počátku chyběla oficiální otevřená data, proto jsme první verzi aplikace udělali čistě jako osobní projekt a založili ho na datech neoficiálních. To se ale změnilo na začátku března, kdy data vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. I proto nyní přesouváme aplikaci pod OpenDataLab,“ dodal k následnému vývoji webové aplikace Sušický.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…