Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam se za posledních 750 milionů let posunulo vaše město? Podívejte se na interaktivní mapu

Místo, kde se nacházela Praha před 340 miliony let. Zdroj fotografií: dinosaurpictures.org

Že povrch Země a rozložení pevniny se za posledních 750 milionů let zásadně změnilo, není žádná novinka. Jak přesně se ale posunovala jednotlivá místa, už mnozí z nás nevědí. Díky webu Dinosaur Pictures je nyní možné vidět, kam přesně se v průběhu stovek milionů let jednotlivá města přemístila, i jací dinosauři by tehdy byli vašimi sousedy.

Interaktivní mapa, která je volně přístupná na webu Dinosaur Pictures, nabízí hned několik bodů historie. Ta po zadání konkrétního města ukážou, kde se v dané době na planetě Zemi město nacházelo. Podívat se tak můžete na stav před 20, 150 či třeba 750 miliony let. Kromě toho vám funkce také řekne, kteří dinosauři v dané době u vašeho města žili.

Podoba Země před 400 miliony let.

Mapa nabízí rovněž možnost podívat se, jak planeta vypadala v jednotlivých epochách, jako například v období druhohor. „Je úžasné, že geologové shromáždili dostatek dat, aby zobrazili místo mého domova před 750 miliony let, a tak jsem si řekl, že by si to mohli užít všichni,“ uvedl autor projektu, paleontolog Ian Webster na stránce Hacker News.

Související články

Inspirace

V Norsku vznikne první evropská restaurace pod vodou

Inspirace

Institut robotiky otevřel v Praze Centrum města budoucnosti

Inspirace

Čeští vědci zjistili, jak živit včely, když není pyl

Inspirace

Děti v zelených čtvrtích mají lepší prostorovou paměť

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.