Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

K odhalení vážné choroby stačí pohled do očí. Česká technologie pomůže nejen diabetikům

Ilustrační foto: Pixabay

Oko je oknem do duše. Mnohé však prozradí také o našem aktuálním zdravotním stavu. Český medicínský startup Aireen proto využívá umělou inteligenci, která pomocí snímání sítnice oka odhalí chronické diagnózy pacientů během několika vteřin. Nápomocná může být nejen diabetikům, ale i při léčbě očních vad nebo Alzheimerovy choroby.

Problémů, které je možné analýzou oční sítnice odhalit, je celá řada. Mezi ty nejrozšířenější ale patří potíže spojené s cukrovkou. Právě diabetes je totiž jednou z nejčastějších příčin oslepnutí. Takzvanou diabetickou retinopatii je proto nutné odhalit včas. Pravidelná vyšetření u očních specialistů ale mnoho diabetiků nepodstupuje nebo o této nutnosti ani neví.

Aireen nabízí elegantní řešení pro pacienty i samotné lékaře. První projekt startupu je zaměřen právě na analýzu změn způsobených cukrovkou. Bezbolestný screening sítnice trvá jen 30 vteřin a lze ho provádět i na dálku. Výrazně tak ušetří čas lékařům i nemocným. Díky včasnému odhalení případných potíží sníží také náklady na další léčbu.

Startup Aireen usnadní práci očním lékařům. Ilustrační foto: Pixabay

U diabetu ale odborný tým Aireen nekončí. Experti z oboru umělé inteligence, softwarového inženýrství a specialisté z očních klinik aktuálně pracují na vývoji diagnostiky zeleného zákalu nebo Alzheimerovy choroby.  „Naší ambicí je napomoci řešit globální problém se stárnutím populace, rostoucím výskytem civilizačních chorob a náklady na jejich léčbu. Jde zejména o diabetes, nemoci srdce a oběhové soustavy, Alzheimerovu chorobu a další,“ řekl ředitel Aireen Jan Hlaváček pro server CzechCrunch.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…