Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

K odhalení vážné choroby stačí pohled do očí. Česká technologie pomůže nejen diabetikům

Ilustrační foto: Pixabay

Oko je oknem do duše. Mnohé však prozradí také o našem aktuálním zdravotním stavu. Český medicínský startup Aireen proto využívá umělou inteligenci, která pomocí snímání sítnice oka odhalí chronické diagnózy pacientů během několika vteřin. Nápomocná může být nejen diabetikům, ale i při léčbě očních vad nebo Alzheimerovy choroby.

Problémů, které je možné analýzou oční sítnice odhalit, je celá řada. Mezi ty nejrozšířenější ale patří potíže spojené s cukrovkou. Právě diabetes je totiž jednou z nejčastějších příčin oslepnutí. Takzvanou diabetickou retinopatii je proto nutné odhalit včas. Pravidelná vyšetření u očních specialistů ale mnoho diabetiků nepodstupuje nebo o této nutnosti ani neví.

Aireen nabízí elegantní řešení pro pacienty i samotné lékaře. První projekt startupu je zaměřen právě na analýzu změn způsobených cukrovkou. Bezbolestný screening sítnice trvá jen 30 vteřin a lze ho provádět i na dálku. Výrazně tak ušetří čas lékařům i nemocným. Díky včasnému odhalení případných potíží sníží také náklady na další léčbu.

Startup Aireen usnadní práci očním lékařům. Ilustrační foto: Pixabay

U diabetu ale odborný tým Aireen nekončí. Experti z oboru umělé inteligence, softwarového inženýrství a specialisté z očních klinik aktuálně pracují na vývoji diagnostiky zeleného zákalu nebo Alzheimerovy choroby.  „Naší ambicí je napomoci řešit globální problém se stárnutím populace, rostoucím výskytem civilizačních chorob a náklady na jejich léčbu. Jde zejména o diabetes, nemoci srdce a oběhové soustavy, Alzheimerovu chorobu a další,“ řekl ředitel Aireen Jan Hlaváček pro server CzechCrunch.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…