Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jsme o krok blíže lékům netestovaným na zvířatech. Vědci vyvinuli 3D model jater

Ilustrační foto: Depositphotos

Pokročilé zobrazovací metody se staly klíčem k zamezení lékovému poškození jater. Mezinárodní tým vědců vytvořil model tohoto orgánu, který se dá použít k odhalení toxicity testované látky, ale v budoucnu míří také k personalizované léčbě.

Na projektu spolupracovali také Alexandr Dejneka a Oleg Lunov z Oddělení optických a biofyzikálních systémů Fyzikálního ústavu Akademie věd. Vytvořili postup, kterým se dají v reálném čase a 3D rozlišení studovat jaterní buňky pomocí fluorescenční mikroskopie. Povedlo se jim to za pomoci superrozlišovacího konfokálního mikroskopu na bázi rotujícího disku. Díky tomu bude možné odhalit buněčné procesy, kterými se buňky na lékové poškození adaptují, což při dosavadním testování in vitro nebylo možné zjistit.

Ilustrační foto: Pixabay

Až třetina léků, které neprojdou klinickým testováním, ztroskotá právě na tom, že způsobují poškození jater, která jsou detoxikačním mechanismem lidského organismu. Vědci se proto snaží vyvinout mezinárodně certifikovaný 3D model jater. „Kromě zlepšení sledování bezpečnosti léčiv přispějeme k omezení preklinického testování na zvířatech, což je dlouhodobá obrovská výzva. Vznik jednoho jediného akreditovaného 3D modelu jater by umožnil zachránit životy milionů zvířat,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Alexandr Dejneka.

Dlouhodobým cílem je personalizovaná léčba. „Pokud budeme moci postavit takový 3D model jater přímo z buněk odebraných konkrétnímu pacientovi, tak můžeme udělat preklinické zkoušky a podle toho vyloučit nebezpečné léky a postupy,“ doplňuje Dejneka.

Zdroje: Fyzikální ústav Akademie věd, Český rozhlas Plus

Související články

Zaručeně zlepší den

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…