Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jsme o krok blíže lékům netestovaným na zvířatech. Vědci vyvinuli 3D model jater

Ilustrační foto: Depositphotos

Pokročilé zobrazovací metody se staly klíčem k zamezení lékovému poškození jater. Mezinárodní tým vědců vytvořil model tohoto orgánu, který se dá použít k odhalení toxicity testované látky, ale v budoucnu míří také k personalizované léčbě.

Na projektu spolupracovali také Alexandr Dejneka a Oleg Lunov z Oddělení optických a biofyzikálních systémů Fyzikálního ústavu Akademie věd. Vytvořili postup, kterým se dají v reálném čase a 3D rozlišení studovat jaterní buňky pomocí fluorescenční mikroskopie. Povedlo se jim to za pomoci superrozlišovacího konfokálního mikroskopu na bázi rotujícího disku. Díky tomu bude možné odhalit buněčné procesy, kterými se buňky na lékové poškození adaptují, což při dosavadním testování in vitro nebylo možné zjistit.

Ilustrační foto: Pixabay

Až třetina léků, které neprojdou klinickým testováním, ztroskotá právě na tom, že způsobují poškození jater, která jsou detoxikačním mechanismem lidského organismu. Vědci se proto snaží vyvinout mezinárodně certifikovaný 3D model jater. „Kromě zlepšení sledování bezpečnosti léčiv přispějeme k omezení preklinického testování na zvířatech, což je dlouhodobá obrovská výzva. Vznik jednoho jediného akreditovaného 3D modelu jater by umožnil zachránit životy milionů zvířat,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Alexandr Dejneka.

Dlouhodobým cílem je personalizovaná léčba. „Pokud budeme moci postavit takový 3D model jater přímo z buněk odebraných konkrétnímu pacientovi, tak můžeme udělat preklinické zkoušky a podle toho vyloučit nebezpečné léky a postupy,“ doplňuje Dejneka.

Zdroje: Fyzikální ústav Akademie věd, Český rozhlas Plus

Související články

Zaručeně zlepší den

Moje slunce Mad opět zazářilo. Film získal cenu francouzské filmové akademie César

Nejnovější telefon Nokia si můžete opravit sami

Existuje souvislost mezi migrénami a hladinou cukru v krvi, tvrdí genetici

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…