Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jsme o krok blíže lékům netestovaným na zvířatech. Vědci vyvinuli 3D model jater

Ilustrační foto: Depositphotos

Pokročilé zobrazovací metody se staly klíčem k zamezení lékovému poškození jater. Mezinárodní tým vědců vytvořil model tohoto orgánu, který se dá použít k odhalení toxicity testované látky, ale v budoucnu míří také k personalizované léčbě.

Na projektu spolupracovali také Alexandr Dejneka a Oleg Lunov z Oddělení optických a biofyzikálních systémů Fyzikálního ústavu Akademie věd. Vytvořili postup, kterým se dají v reálném čase a 3D rozlišení studovat jaterní buňky pomocí fluorescenční mikroskopie. Povedlo se jim to za pomoci superrozlišovacího konfokálního mikroskopu na bázi rotujícího disku. Díky tomu bude možné odhalit buněčné procesy, kterými se buňky na lékové poškození adaptují, což při dosavadním testování in vitro nebylo možné zjistit.

Ilustrační foto: Pixabay

Až třetina léků, které neprojdou klinickým testováním, ztroskotá právě na tom, že způsobují poškození jater, která jsou detoxikačním mechanismem lidského organismu. Vědci se proto snaží vyvinout mezinárodně certifikovaný 3D model jater. „Kromě zlepšení sledování bezpečnosti léčiv přispějeme k omezení preklinického testování na zvířatech, což je dlouhodobá obrovská výzva. Vznik jednoho jediného akreditovaného 3D modelu jater by umožnil zachránit životy milionů zvířat,“ vysvětluje pro Český rozhlas Plus Alexandr Dejneka.

Dlouhodobým cílem je personalizovaná léčba. „Pokud budeme moci postavit takový 3D model jater přímo z buněk odebraných konkrétnímu pacientovi, tak můžeme udělat preklinické zkoušky a podle toho vyloučit nebezpečné léky a postupy,“ doplňuje Dejneka.

Zdroje: Fyzikální ústav Akademie věd, Český rozhlas Plus

Související články

Zaručeně zlepší den

Pečujme o své zdraví. Játra si dnes připomínáme při Světovém dni hepatitidy

Horská pevnost v Iráku skrývala 2 000 let staré město Natounia

Mohu to recyklovat? Odborníci radí, co dávat a co nedávat do recyklačního koše

Champs-Elysées dostane před olympijskými hrami v roce 2024 zelenou proměnu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…