Zvířata, naši věrní společníci, mají neobyčejnou sílu nám pomoci ve chvílích, kdy se cítíme ve stresu nebo nás trápí úzkost. Animoterapie, tedy terapie se zvířaty, má již dlouholetou tradici. Postupně však vznikají nové trendy, které člověka přibližují k přírodě a skrze kontakt se zvířaty ho vedou k lepší náladě a harmonii. Jóga se kozami, kočkami nebo třeba objímání krav – to vše si dnes můžete vyzkoušet.
Nemalá část lidí si v dnešní digitální době hledá opět cestu k přírodě. Změna klimatu nám všem připomněla, že jsme její nedílnou součástí, a proto bychom se k ní měli chovat s citem a vytvářet vzájemné souznění. Terapie se zvířaty se proto dnes stává velmi oblíbenou.
Přítomnost živého tvora přináší člověku pocit klidu, bezpečí a radosti. Mazlení se s domácím mazlíčkem v těle zvyšuje hladinu šťastných hormonů a způsobuje tak úlevu od stresu a úzkosti. V současné době se animoterapie využívá hlavně u tělesně postižených pacientů, seniorů nebo autistů. Nové trendy jsou však úplně pro každého a mají potenciál zlepšit pochmurnou náladu všedního dne.
Jóga má sama o sobě velké množství zdravotních benefitů. Když se k tomu přidají i naši chlupáči, je to celé ještě veselejší. Cvičit jógu můžete třeba společně se svým psem. Jógové pozice jsou velmi podobné tomu, jak se psi protahují, a tak může váš čtyřnohý přítel některé ásany napodobovat, což přinese páníčkovi i pejskovi nemálo pozitivních dopadů na tělo i mysl. Skrze jógu si se svým chlupatým miláčkem vytvoříte hlubší pouto.
Nejen psi se stávají součástí jógových lekcí. Z amerického Oregana se do světa šíří další trend, tentokrát jsou v hlavní roli kozy. Během lekce pobíhají okolo všech cvičících a při praktikování pozice pes hlavou dolů se nebojí ani vylézt člověku na záda. Ano, zní to bizarně, ale důležité je, že se lidé i zvířata dobře baví a tráví spolu čas.
O kočičích kavárnách jste už určitě slyšeli, ale co kočičí jóga? První studio jógy s kočkami spatřilo světlo světa v italském Miláně. Jogínka Elenora Coco, která s nápadem přišla, říká, že se se rozhodla spojit dvě věci, které miluje, tedy jógu a kočky. Zájemci si tak mohou zacvičit v přítomnosti čtyřnohých kamarádů a nabít se tak pozitivní energií, vypustit stres a odnést si z lekce úsměv od ucha k uchu.
Jak si do života přinést trochu více klidu? V Nizozemsku přišli s opravdu netradičním způsobem. Z objímání krav se stal nový trend, který má mít mnoho pozitivních účinků na lidskou psychiku. Koe knuffelen, holandsky objímání krav, probíhá tak, že zájemci navštíví venkovskou farmu, na které poté leží vedle krávy dvě až tři hodiny. Vyšší teplota zvířecího těla, pomalejší tlukot srdce a milý pohled – to vše zklidňuje a zbavuje všech nepříjemných pocitů.
Objímání zvířat vyvolává produkci oxytocinu, hormonu lásky, který má na svědomí všechny ty příjemné pocity a uvolnění. Zdá se, že tulení se s velkými savci může tento efekt ještě umocnit.
Vzájemný dotek může navíc prospět i kravičkám. Také ony totiž při masáži upadnou do hluboké relaxace a svěsí uši, což dokládá jejich celkové zklidnění. Terapeutické farmy jsou proto na vzestupu po celém světě.
Běžnou terapií je také plavání s delfíny. Veselí delfíni jsou vycvičeni ke kontaktu s člověkem a jsou na jejich společnost zvyklí. Děti i dospělí tak s nimi mohou plavat v bazénu, dotýkat se jich a pozorovat, jak předvádí své triky. V takovém momentě se z delfína vlastně stává terapeut.
V terapii však mají své místo i jiné druhy zvířat. Mezi nejrozšířenější aminoterapie patří ty se psy, kočkami a koňmi. Setkat se však můžeme také s léčebným využitím ptactva, akvarijních rybiček, drobných savců anebo hospodářských zvířat.
Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z theguardian.com, bbc.com, thehappybroadcast.com a thewildest.com
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…