Utišit plačící dítě může být někdy opravdu tvrdý oříšek. Klíčem by podle vědců z Univerzity Toho v Tokyu mohlo být jednoduše to správné objetí. Dokonalé objetí by podle jejich výzkumu, který byl publikován v časopise Cell, mělo trvat zhruba 20 vteřin středně silným stiskem.
Naopak minutový stisk je téměř zaručeným receptem na zhoršení nálady miminka. Stejně tak při velmi silném stisku se snižuje utišující efekt objetí. Ve čtyřech měsících už dítě navíc rozezná rodiče od cizince a cizí náruč tak nemá požadovaný účinek. Při experimentu se také ukázalo, že objetí má zklidňující vliv kromě dítěte i na rodiče. Jedná se o důležitý poznatek v oblasti vazby rodiče a dítěte.
Aby efekt objetí změřili, monitorovali japonští vědci srdeční tep miminka a sílu tlaku na rukou dospělého. Ne u každého dítěte ale tato metoda funguje. „Výzkum může pomoci při zjišťování autismu u malých dětí. Autisté mají problém se zpracováním smyslových vjemů, jejich tep tedy na objetí nezareaguje,“ vysvětlil pro plátek South China Morning Post výzkumník Hiromasa Funato.
Zdroj: South China Morning Post
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…