Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zlepšit rovnováhu ve stáří? Studie doporučuje kognitivní trénink ve středním věku

Ilustrační foto: Pexels

Bojíte se, že ve stáří upadnete a přivodíte si závažné komplikace? Podle výzkumu to lze odhalit ještě dříve, než zestárnete, a také se s tím dá něco dělat. Řešením může být trénink poznávacích funkcí.

Studie londýnské University College odhalila, že lidé, kteří mají okolo padesátky špatnou paměť, ztrácí schopnost mluvit plynule a souvisle nebo pomalu zpracovávají informace, jsou ve stáří ohroženi špatnou rovnováhou. Ta podle vědců nezávisí jen na kondici jedince, ale také na jeho mentální kapacitě a tom, jak je jeho mozek schopný ovládat skupiny svalů v příhodné chvíli.

Pády představují pro lidi po sedmdesátce jeden z nejnebezpečnějších úrazů. Jedním ze způsobů, kterými se v současné době zbytečným úmrtím u seniorů způsobených pádem předchází, je zlepšení pohyblivosti prostřednictvím posílení fyzických schopností silovým a balančním tréninkem. Podle hlavní autorky studie Joanny Blodgettové však schopnosti rovnováhy závisí také na zpracování toho, co vidíme, co naše tělo vnímá prostřednictvím pohybu a polohy a také podnětů vnímaných vnitřním uchem, které jsou přenášeny zpět do mozku.

Pochopení těchto souvislostí na počátku středního věku, a to před zhoršením zdravotního stavu nebo v jeho počátečních fázích, je obzvláště důležité pro prevenci nebo zmírnění ztráty nezávislé mobility,“ říká vědkyně. Díky tomuto zjištění lze provádět jednoduché a levné screeningy, které budou odhalovat ohrožené lidi ještě ve středním věku a dále s nimi pracovat na zlepšení nebo zmírnění dopadů ztráty kognitivních funkcí a jejich vlivu na rovnováhu.

Zdroje: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Naučte miminka plavat už od narození: zkuste vaničkování

Studie zjistila, že jeskyně by mohly být ideálním domovem pro budoucí osadníky Měsíce

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…