Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zlepšit rovnováhu ve stáří? Studie doporučuje kognitivní trénink ve středním věku

Ilustrační foto: Pexels

Bojíte se, že ve stáří upadnete a přivodíte si závažné komplikace? Podle výzkumu to lze odhalit ještě dříve, než zestárnete, a také se s tím dá něco dělat. Řešením může být trénink poznávacích funkcí.

Studie londýnské University College odhalila, že lidé, kteří mají okolo padesátky špatnou paměť, ztrácí schopnost mluvit plynule a souvisle nebo pomalu zpracovávají informace, jsou ve stáří ohroženi špatnou rovnováhou. Ta podle vědců nezávisí jen na kondici jedince, ale také na jeho mentální kapacitě a tom, jak je jeho mozek schopný ovládat skupiny svalů v příhodné chvíli.

Pády představují pro lidi po sedmdesátce jeden z nejnebezpečnějších úrazů. Jedním ze způsobů, kterými se v současné době zbytečným úmrtím u seniorů způsobených pádem předchází, je zlepšení pohyblivosti prostřednictvím posílení fyzických schopností silovým a balančním tréninkem. Podle hlavní autorky studie Joanny Blodgettové však schopnosti rovnováhy závisí také na zpracování toho, co vidíme, co naše tělo vnímá prostřednictvím pohybu a polohy a také podnětů vnímaných vnitřním uchem, které jsou přenášeny zpět do mozku.

Pochopení těchto souvislostí na počátku středního věku, a to před zhoršením zdravotního stavu nebo v jeho počátečních fázích, je obzvláště důležité pro prevenci nebo zmírnění ztráty nezávislé mobility,“ říká vědkyně. Díky tomuto zjištění lze provádět jednoduché a levné screeningy, které budou odhalovat ohrožené lidi ještě ve středním věku a dále s nimi pracovat na zlepšení nebo zmírnění dopadů ztráty kognitivních funkcí a jejich vlivu na rovnováhu.

Zdroje: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…