Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zhubnout? Brambory jsou plné zdraví prospěšných látek

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Když lidé mluví o zdravé zelenině, brambory bývají neprávem opomíjeny. Nová studie provedená pod záštitou Pennington Biomedical Research Center však došla k zjištění, že jsou ve skutečnosti plné důležitých živin a zdraví prospěšných látek, uvedl server Earth.

„Ukázalo se, že na rozdíl od všeobecného přesvědčení brambory neovlivňují negativně hladinu glukózy v krvi. Ve skutečnosti jedinci, kteří se zúčastnili naší studie, zhubli,“ uvedla hlavní autorka výzkumu Candida Rebello, odborná asistentka výživy a buněčné biologie v Penningtonu.

Účastníci studie byli rozděleni do dvou skupin. Jedna konzumovala stravu sestávající z široce dostupných běžných potravin včetně fazolí, hrachu a masa nebo ryb. Druhá část osob se stravovala bramborami s masem nebo rybami. Součástí obou typů stravování byl vysoký obsah ovoce a zeleniny. Potraviny jako fazole a hrášek nebo brambory byly zařazeny do obědů a večeří v různých podobách. Podávaly se ve formě bramborové kaše, nebo jako opečené brambory v troubě, bramborový salát a další. „Brambory jsme připravili tak, abychom maximalizovali jejich obsah vlákniny. Když jsme porovnali dietu s bramborami a dietu s fazolemi a hráškem, zjistili jsme, že jsou rovnocenné, pokud jde o zdravotní přínosy,“ uvedla Rebello.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Journal of Medicinal Food

Související články

Zaručeně zlepší den

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…