Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mladík z Pardubic staví dostupné bydlení podle amerických Tiny Houses

Ondřej Solnička staví dřevostavby na zakázku s cenou do jednoho milionu. Foto: Timy v Tiny

Ondřej Solnička pracoval několik let ve stavebnictví a sám hledal cenově dostupné bydlení, když objevil kouzlo malých mobilních domků, tzv. Tiny House, které se ve světě těší velké oblibě. Spolupracuje i s jedním z průkopníků Tiny House v Čechách Janem Němcem a nyní nabízí vlastní cenově dostupné dřevostavby Tymi v Tiny.

Co to vůbec Tiny House je?
Tiny House je malý dům na kolech s ocelovým podvozkem a díky jeho velikosti a udržitelnosti se dostává v posledních letech do obliby. Jeho pořizovací náklady jsou rozhodně nižší než u klasického domu a případně ani nemusíte řešit koupi pozemku, můžete si jej pouze pronajmout. Díky zateplení v něm lze celoročně bydlet, ale posloužit může i jen jako chata. Nepotřebuje žádná stavební povolení, protože není pevně spojen se zemí. V zahraničí se dá použít i jako obytný vůz, u nás to legislativa nedovoluje.

Když tedy nemá základovou desku, jak je to s elektřinou a dalšími sítěmi?
Domek se napojí na elektřinu, vodu nebo plyn pomocí klasických přípojek jako v normálním domě, pokud na pozemku ta možnost je, a pokud není, může být dům zcela soběstačný. Na pozemku se vybuduje nádrž na vodu a jímka a na střechu se umístí solární panely. V tom případě může stát kdekoliv v přírodě, což je pro lidi, kteří jsou hodně minimalističtí a šetrní k přírodě. Solární panely ale může mít i dům napojený na elektrickou síť.

Interiér Tiny House podle Ondřeje Solničky. Foto: Tymi v Tiny

Pro koho je takové bydlení určené?
Určitě pro všechny, kteří hledají své vlastní cenově dostupné bydlení. Vzhledem ke zdražování pozemků a všech stavebních materiálů v posledních letech je zvláště pro mladé lidi náročné dostat se z pronájmu k vlastnímu bydlení. Někdy chtějí i pryč z města a žít v přírodě. Pořizovací náklady Tiny House jsou kolem milionu korun, takže je jednodušší na takovou půjčku dosáhnout nebo peníze našetřit. Člověk se ale musí trochu uskromnit, je to opravdu malé bydlení, ale má vše potřebné. Zvládne tam bydlet i rodina s dětmi.

Zdá se to také jako udržitelnější způsob bydlení, je to tak?
Ano, nemusí v něm bydlet jen ekologičtí nadšenci, ale určitě všichni ocení kvalitní a přírodní materiály. Domek je vlastně klasická dřevostavba na ocelovém podvozku, ale například zatepluji konopnou vatou, která je oproti skelné vatě šetrnější, není náchylná k plísním a nenapadají ji škůdci. Klasicky se zatepluje dvojitým polystyrenem, který se ale dlouho rozkládá a zbytky končí na skládkách, já používám dřevovláknité desky, jejichž výroba i likvidace je udržitelná, navíc skvěle izolují, v létě drží chlad a v zimě teplo. Často se využívají třeba separační záchody, kde pevnou složku kompostujeme.

Místo je i pro úložné prostory. Foto: Tymi v Tiny

Mohou si zájemci říct, jak by měl domek vypadat, nebo se držíte jednoho typu?
Zákazník si může zvolit interiér, jak to bude mít sestavené, barvy apod. Pevná je ovšem výška a šířka domu kvůli přepravě na dané místo. Většinou se ale drží mého hlavního návrhu, který je dobře dispozičně vyřešen.

Medailonek


Ondřej Solnička je mladý nadšenec, který se po několika letech práce ve stavebnictví rozhodl pustit do stavby vlastních dřevostaveb, tzv. Tiny House. Tento nápad přišel z USA a již několik let se těší velké oblibě v celém světě u všech, kteří hledají cenově dostupné bydlení. Jeho společnost Tymi v Tiny se zaměřuje na zakázkovou výrobu.

Ondřej Solnička a jeho Tiny House. Foto: Tymi v Tiny

Související články

Zaručeně zlepší den

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…