Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Koronavirus české občany doslova zdvihl ze židle. Lidé začali šít roušky, vědci se pustili do bádání, aby nemoc lépe pochopili, a kdo měl prostředky, ten se zaměřil na vývoj a výrobu ústenek. A daří se – česká firma Pardam Nano4fibers vyvinula jako první na světě nanovlákenný respirátor nejvyšší ochranné třídy FFP3 a nyní jej začíná vyrábět.

Společnost z Roudnice nad Labem na Litoměřicku používá účinnou nanomembránu, která zvyšuje odolnost respirátoru vůči vlhkosti. Při správné péči tak slouží jako ochrana před viry a bakteriemi po delší dobu. Díky absenci výdechového ventilu navíc lépe chrání nejen samotného uživatele, ale i jeho okolí. Účinnost respirátoru deklaruje jak evropský certifikát, tak potvrzení z americké laboratoře Nelson Labs, podle kterého dokáže zachytit více než 99,5 procenta virů a bakterií.

Unikátní respirátor bude dostupný začátkem února. Zdroj: Pardam Nano4fibers

Firma se zabývá výzkumem a vývojem nanotechnologií, jejich výrobou, uvedením na trh a následným prodejem. Na trhu se pohybuje více než deset let a je jedinou společností na světě, která k výrobě anorganických vláken využívá technologii odstředivého zvlákňování. Tento způsob je navíc ekologičtější a efektivnější než jiné postupy výroby.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu