Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vypadá rehabilitace budoucnosti? Cvičení ve virtuální realitě pomůže vozíčkářům i lidem po úrazu

Rehabilitace ve virtuální realitě slibuje skvělé výsledky. Foto: VR Life

Dlouhé čekací lhůty a málo prostoru pro individuální přístup. S těmito problémy se pacienti, kteří potřebují rehabilitaci, potýkají nejčastěji. Řešení nabízí ostravská společnost VR Life, která rehabilitování přenesla do virtuální reality. Projekt VR Vitalis má pomoci pacientům po úrazu i lidem upoutaným na vozík a ušetřit peníze i čas specializovaným zařízením.

Nasadit brýle, nastavit nejvhodnější cvičení a rehabilitace může začít. Tak jednoduše cvičení ve virtuální realitě probíhá. Původně mělo pacientům s míšními lézemi trvale upoutaným na invalidní vozík ulevit od spasmatických křečí. „Oslovila nás studentka fyzioterapie, že by ráda vyzkoušela virtuální realitu na pacientech s míšními lézemi. Inspirací jí byl probíhající výzkum Univerzity Karlovy, který zjistil, že rehabilitace s použitím prvků virtuální reality je mnohem rychlejší,“ popisuje Jana Trdá vznik demoverze VR Vitalis.

Rehabilitace s prvky virtuální reality je mnohem rychlejší. Foto: VR Life

Sama Trdá přiznává, že pro firmu, která se věnuje převážně aplikacím pro průmysl, byla tvorba virtuálního rehabilitačního prostředí původně jen chvilkovým zpestřením. Po kladné odezvě od dobrovolníků z Centra Paraple, kteří demoverzi testovali, i pozitivních zkušenostech členů rodiny se ale rozhodli pokračovat a vyvinout funkční aplikaci.

I vozíčkáři se mohou projít v parku

Aplikace je určena primárně pro lázně, rehabilitační zařízení, nemocnice nebo domovy důchodců. Pomoci jim může hned v několika ohledech. „Umožňujeme pacientům rychleji se dostat k rehabilitačnímu cvičení, navyšujeme kapacitu jednotlivých pracovníků a samotným pacientům přinášíme nový zážitek,“ vyjmenovává Jana Trdá z VR Life. Cvičení klienty motivuje, zaznamenává výsledky a detailně navádí. Vozíčkářům například simuluje procházku v parku, prostřednictvím interaktivních úkolů umí trénovat také pohyblivost horních končetin.

Rozpohybovat klouby pomáhá například skládání obrázků. Foto: VR Life

Při práci na VR Vitalis spolupracují ostravští vývojáři s celou řadou zdravotnických odborníků v čele se zástupci Ústavu rehabilitací Ostravské univerzity nebo Lázní Darkov, kde se aplikace začala používat jako první. „Nejlepší jsou samozřejmě zpětné vazby od pacientů, kteří přicházejí se zajímavými nápady na cviky nebo oživení aplikace. Je to takový nikdy nekončící proces vylepšování a dopracovávání. Ale nesmírně motivující,“ uzavírá Trdá. Společnost momentálně pracuje na cloudové verzi aplikace a administraci, která umožní fyzioterapeutům nastavovat obtížnost a výběr cviků přímo z počítače i sledovat progres pacienta.

Související články

Zaručeně zlepší den

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…