Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vybavit domácí lékárničku? Poradíme, co by nemělo chybět

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Domácí lékárnička je první pomocí, když se něco stane. Může jít o běžné říznutí do prstu při krájení zeleniny, zvýšenou teplotu nebo akutní průjem. V těch chvílích obvykle nejsme v ohrožení života, nicméně pomoc ve formě medikamentů oceníme. Potřebujeme totiž ulevit a podpořit organismus v léčení.

Vědomí, že mám domácí lékárničku dostatečně vybavenou, leckomu samo o sobě uleví. Horší případ je, kdy se něco stane (například zimnice), člověk si potřebuje změřit teplotu, jde do koupelny, kde má lékárničku uloženou, a zjistí, že teploměr nemá. Paralen jakbysmet. V takovém stavu se vypravit do lékárny je značně nekomfortní, navíc to může být nebezpečné. Nejen, že ohrožuji sebe, ale mohu nakazit druhé. Ne všichni mají také po ruce rodinu či blízké, kteří by jim léky obstarali a donesli. Proto je lepší být připraven, nežli zaskočen.

Jak lékárničku vybavit?

Existuje sice doporučená základní výbava domácí lékárničky, ale její obsah je třeba vždy přizpůsobit aktuálním potřebám členů domácnosti. Specifickou výbavu vyžadují například senioři, chronicky nemocní či lidé se sníženou imunitou. Lišit se bude lékárnička rodiny s malými dětmi od lékárničky single aktivního sportovce. Vždy proto platí, že základem každé lékárničky by měly být léky, které se v dané domácnosti užívají nejčastěji. „Většinu nezávažných a nekomplikovaných zdravotních problémů lze zvládnout samoléčbou. Osobní lékárnička by měla být vždy vybavená již ověřenými a vyzkoušenými léky na nejběžnější zdravotní potíže. Míváte-li například časté problémy se zažíváním, je vhodné mít po ruce přípravky k podpoře trávení, pokud rádi sportujete, neměli byste zapomenout na přípravek na namožené svaly,“ doporučil Tomáš Lukš, ředitel EUC lékáren.

V lékárničce by neměla chybět kvalitní a účinná dezinfekce, volně dostupné léky proti horečce a bolesti, léky na zmírnění běžného nachlazení a menších viróz. Kromě léků existuje i všeobecná sada prostředků, jako jsou náplasti, obvazy, jednorázové latexové rukavice, nůžky, pinzeta a teploměr. Domácí lékárnička by také měla být vybavena přípravky na drobné úrazy, s nimiž se setkáváme v každodenním životě: popáleniny, poranění nožem v kuchyni nebo při práci na zahradě. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z EUC

Související články

Zaručeně zlepší den

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Střevní bakterie mohou pozitivně ovlivňovat motivaci ke cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…