Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vybavit domácí lékárničku? Poradíme, co by nemělo chybět

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Domácí lékárnička je první pomocí, když se něco stane. Může jít o běžné říznutí do prstu při krájení zeleniny, zvýšenou teplotu nebo akutní průjem. V těch chvílích obvykle nejsme v ohrožení života, nicméně pomoc ve formě medikamentů oceníme. Potřebujeme totiž ulevit a podpořit organismus v léčení.

Vědomí, že mám domácí lékárničku dostatečně vybavenou, leckomu samo o sobě uleví. Horší případ je, kdy se něco stane (například zimnice), člověk si potřebuje změřit teplotu, jde do koupelny, kde má lékárničku uloženou, a zjistí, že teploměr nemá. Paralen jakbysmet. V takovém stavu se vypravit do lékárny je značně nekomfortní, navíc to může být nebezpečné. Nejen, že ohrožuji sebe, ale mohu nakazit druhé. Ne všichni mají také po ruce rodinu či blízké, kteří by jim léky obstarali a donesli. Proto je lepší být připraven, nežli zaskočen.

Jak lékárničku vybavit?

Existuje sice doporučená základní výbava domácí lékárničky, ale její obsah je třeba vždy přizpůsobit aktuálním potřebám členů domácnosti. Specifickou výbavu vyžadují například senioři, chronicky nemocní či lidé se sníženou imunitou. Lišit se bude lékárnička rodiny s malými dětmi od lékárničky single aktivního sportovce. Vždy proto platí, že základem každé lékárničky by měly být léky, které se v dané domácnosti užívají nejčastěji. „Většinu nezávažných a nekomplikovaných zdravotních problémů lze zvládnout samoléčbou. Osobní lékárnička by měla být vždy vybavená již ověřenými a vyzkoušenými léky na nejběžnější zdravotní potíže. Míváte-li například časté problémy se zažíváním, je vhodné mít po ruce přípravky k podpoře trávení, pokud rádi sportujete, neměli byste zapomenout na přípravek na namožené svaly,“ doporučil Tomáš Lukš, ředitel EUC lékáren.

V lékárničce by neměla chybět kvalitní a účinná dezinfekce, volně dostupné léky proti horečce a bolesti, léky na zmírnění běžného nachlazení a menších viróz. Kromě léků existuje i všeobecná sada prostředků, jako jsou náplasti, obvazy, jednorázové latexové rukavice, nůžky, pinzeta a teploměr. Domácí lékárnička by také měla být vybavena přípravky na drobné úrazy, s nimiž se setkáváme v každodenním životě: popáleniny, poranění nožem v kuchyni nebo při práci na zahradě. 

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z EUC

Související články

Inspirace

Dětská přátelství mají pozitivní vliv na fyzický stav v dospělosti

Zdraví

Psychosociální podpora bude nově zdravotníkům dostupnější

Zdraví

Vědci objevili první lék na cystickou fibrózu

Společnost

Facebook přispěje na boj s koronavirem 20 milionů dolarů

Zaručeně zlepší den

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…