Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Ilustrační foto: Pexels

S příchodem léta musíme myslet na zdraví naší kůže. Rizikovými faktory pro vznik rakoviny jsou nadměrné vystavení UV záření, genetika, věk i světlá pokožka. Nezisková organizace Loono proto vytvořila řadu doporučení, jak se v létě o svoji kůži postarat, a snížit tak riziko jejího onemocnění.

Lidé by měli například omezit pobyt na slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je intenzita UV záření dvakrát vyšší než třeba v 10 hodin. Při pobytu na slunci je také důležité používat širokospektré opalovací krémy, ideálně s faktorem alespoň 50, a každé dvě hodiny vrstvu krému obnovovat. Vhodný je také oděv s delšími rukávy, zapomínat by lidé neměli ani na sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Nezapomínejte ani na mladší členy rodiny, protože časté spálení v dětství může zvyšovat riziko rakoviny kůže v dospělosti. Malé děti patří mezi nejcitlivější skupinu a do tří let by měly být na slunci jen minimálně,“ zdůrazňují odborníci z Loono. Do péče o kůži spadá také pravidelná kontrola mateřských znamének. Pro jejich posouzení se využívá kritérií symetrie, ohraničení, barvy, průměru a změn v čase. „Obvykle se jedná o podivně se měnící mateřské znaménko, které se zvětšuje nebo mění barvu a tvar. Vyskytuje se převážně na kůži, ale může se objevit i pod nehtem nebo v oku. Hlídat je potřeba i vlasovou část hlavy, kde se může melanom rovněž vyskytnout,” uvedla zakladatelka Loono Kateřina Vacková.

Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací z Loono

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Malý robot je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, aby ukázal, že je možné operovat ve vesmíru

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…