Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Ilustrační foto: Pexels

S příchodem léta musíme myslet na zdraví naší kůže. Rizikovými faktory pro vznik rakoviny jsou nadměrné vystavení UV záření, genetika, věk i světlá pokožka. Nezisková organizace Loono proto vytvořila řadu doporučení, jak se v létě o svoji kůži postarat, a snížit tak riziko jejího onemocnění.

Lidé by měli například omezit pobyt na slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je intenzita UV záření dvakrát vyšší než třeba v 10 hodin. Při pobytu na slunci je také důležité používat širokospektré opalovací krémy, ideálně s faktorem alespoň 50, a každé dvě hodiny vrstvu krému obnovovat. Vhodný je také oděv s delšími rukávy, zapomínat by lidé neměli ani na sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Nezapomínejte ani na mladší členy rodiny, protože časté spálení v dětství může zvyšovat riziko rakoviny kůže v dospělosti. Malé děti patří mezi nejcitlivější skupinu a do tří let by měly být na slunci jen minimálně,“ zdůrazňují odborníci z Loono. Do péče o kůži spadá také pravidelná kontrola mateřských znamének. Pro jejich posouzení se využívá kritérií symetrie, ohraničení, barvy, průměru a změn v čase. „Obvykle se jedná o podivně se měnící mateřské znaménko, které se zvětšuje nebo mění barvu a tvar. Vyskytuje se převážně na kůži, ale může se objevit i pod nehtem nebo v oku. Hlídat je potřeba i vlasovou část hlavy, kde se může melanom rovněž vyskytnout,” uvedla zakladatelka Loono Kateřina Vacková.

Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací z Loono

Související články

Zaručeně zlepší den

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…