Láska nejen že hory přenáší, ale podle nejnovějšího poznatku vědců z Michiganské státní univerzity má i léčivé účinky. Informoval o tom server Earth.
Neurohormon oxytocin, často označovaný jako hormon lásky, je známý tím, že podporuje sociální vazby a vyvolává příjemné pocity po aktivitách, jako je cvičení, sex nebo sledování umění. Odborníci nyní zjistili, že u zebřiček a lidských buněk má tento hormon ještě další funkci. Stimuluje buňky z epikardu, což je vnější vrstva srdce, k migraci do myokardu – vnitřní vrstvy srdce. Tam se vyvinou do kardiomyocytů, což je typ svalových buněk, které generují srdeční stahy. V budoucnu by se tyto poznatky mohly využít k podpoře regenerace lidského srdce po infarktech.
Po infarktu kardiomyocyty obvykle ve velkém množství odumírají, a jelikož se jedná o vysoce specializované buňky, nemohou se samy doplňovat. „Oxytocin je schopen aktivovat mechanismy opravy srdce v poraněných srdcích u zebřiček a lidských buněk, čímž otevírá dveře potenciálním novým možnostem terapií pro léčbu srdce u lidí,“ uvedl vedoucí studie Aitor Aguirre.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Frontiers in Cell and Developmental Biology
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…