Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak snížit riziko zlomenin? Víme, která potravina pomáhá

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Končetina v sádře není nic příjemného. Proto je ideální podobným komplikacím, jako jsou zlomeniny, předcházet. Obzvlášť to platí v případě kyčlí. Vědci se na tuto část lidského těla zaměřili ve své studii. Zjistili, že konzumace švestek slouží jako perfektní prevence.

Riziko zlomení kyčlí stoupá zejména u žen po padesátce. V důsledku menopauzy totiž dochází k poklesu minerální hustoty v kostech. Tím roste riziko jejich zlomení. Dochází pak ke snížení kvality života a jeho zkrácení. Dobrou zprávou je, že vědci přišli na to, jak takovým nepříjemnostem předcházet.

Výzkumníci z Pensylvánské státní univerzity ve studii zjistili, že každodenní konzumace sušených švestek by mohla výrazně zvýšit zdraví kostí a snížit riziko zlomenin u žen po padesátce. Zjistili to na základě zkoumání 235 žen v příslušném věku. Účastnice výzkumu musely denně konzumovat 50 gramů sušených švestek po dobu jednoho roku. Díky tomu se hladina minerální hustoty v jejich kostech nikterak nesnížila, na rozdíl od kontrolní skupiny, ve které ženy švestky nekonzumovaly.

Sušené švestky jsou bohaté na živiny a vitaminy, o kterých je známo, že mají pozitivní vliv na kosti, jako jsou bór, draslík, měď nebo vitamín K. Navíc jsou také bohaté na fenolické sloučeniny s výrazným antioxidačním účinkem.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…