Snížit riziko srdečních chorob pomůže i dodržování pracovní doby. Podle studie Světové zdravotnické organizace a Mezinárodní organizace práce totiž mohou mít časté přesčasy zásadní vliv na rostoucí množství srdečních příhod v populaci.
„Práce na dálku či z domu maže hranice mezi zaměstnáním a domovem. Navíc bylo v důsledku pandemie mnoho firem nuceno podniknout opatření na úsporu financí, kvůli kterým se zaměstnancům prodloužila pracovní doba,“ uvedl generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Autoři výzkumu zveřejněného v časopise Enviroment International zjistili, že se s častějšími přesčasy zvyšuje riziko infarktu o 35 procent, riziko úmrtí na ischemickou chorobu srdeční pak o 17 procent.
Lidé by podle vědců neměli pracovat více než 55 hodin týdně. Dostatek volného času a odpočinku by si měli dopřát především lidé starší 45 let a muži, u kterých jsou zdravotní rizika spojená s přepracováním výrazně vyšší. Kromě samotných zaměstnanců by na pracovní dobu měli dohlížet i zaměstnavatelé. Zákaz přesčasů by pak podle autorů studie měl být dokonce zakotven v zákoníku práce jednotlivých států.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…