Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se zbavit nočních můr? Naději přináší nová terapie

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ten nepříjemný pocit, když se člověk najednou uprostřed noci probudí se zpocenýma rukama a bušícím srdcem, zná asi každý z nás. Ne vždy nás ve spánku potkají jen příjemné sny. Někteří lidé však trpí na časté noční můry. Ty mohou v důsledku vést k diagnóze poruchy spánku, kterou podle Americké akademie spánkové medicíny zažívají až čtyři procenta dospělých. Těmto problémům by ale mohl být konec, uvedlo Radio Wave.

Psychiatři ze spánkové laboratoře v Geneva Univerzity Hospitals a University of Geneva provedli studii, ve které zjistili, že proti nočnímu můrám by mohl pomoci zvuk. Konkrétně takový, který má pacient spojený s příjemnými vzpomínkami a pocity. Aby předešel nočním můrám, pouštěl by si tuto nahrávku během REM spánkové fáze. To znamená při poslední a současně nejhlubší částí spánku, ve které se člověku zdají sny.

Součástí terapie jsou čtyři základní kroky, které se člověk trpící na noční můry může podle expertů naučit za jediný den. Dalo by se tak předcházet i důsledkům, které noční můry přináší, jako jsou výkyvy nálad, úzkosti nebo obavy před každým usínáním. Podle autora výzkumu Lamprose Perogamvrose jde o první takovou klinickou a terapeutickou studii, která využívá aktivace paměti.

Zdroj: Radio Wave, CNN

Související články

Zaručeně zlepší den

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…