Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se zbavit nočních můr? Naději přináší nová terapie

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Ten nepříjemný pocit, když se člověk najednou uprostřed noci probudí se zpocenýma rukama a bušícím srdcem, zná asi každý z nás. Ne vždy nás ve spánku potkají jen příjemné sny. Někteří lidé však trpí na časté noční můry. Ty mohou v důsledku vést k diagnóze poruchy spánku, kterou podle Americké akademie spánkové medicíny zažívají až čtyři procenta dospělých. Těmto problémům by ale mohl být konec, uvedlo Radio Wave.

Psychiatři ze spánkové laboratoře v Geneva Univerzity Hospitals a University of Geneva provedli studii, ve které zjistili, že proti nočnímu můrám by mohl pomoci zvuk. Konkrétně takový, který má pacient spojený s příjemnými vzpomínkami a pocity. Aby předešel nočním můrám, pouštěl by si tuto nahrávku během REM spánkové fáze. To znamená při poslední a současně nejhlubší částí spánku, ve které se člověku zdají sny.

Součástí terapie jsou čtyři základní kroky, které se člověk trpící na noční můry může podle expertů naučit za jediný den. Dalo by se tak předcházet i důsledkům, které noční můry přináší, jako jsou výkyvy nálad, úzkosti nebo obavy před každým usínáním. Podle autora výzkumu Lamprose Perogamvrose jde o první takovou klinickou a terapeutickou studii, která využívá aktivace paměti.

Zdroj: Radio Wave, CNN

Související články

Zaručeně zlepší den

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…