Celá historka začala poměrně banálně, když zemědělci na belgické straně hranic překážel při jízdě traktorem kámen. Odstranil jej z cesty a pokračoval v práci. To, že šlo o kámen hraniční, si při procházce všimli až francouzští historičtí nadšenci.
Hranici Francie a Belgie vymezuje dohoda z roku 1820 uzavřená jen pět let po porážce Napoleona u Waterloo. Posunutí ještě o rok staršího kamene by před dvěma stoletími znamenalo diplomatickou roztržku. V době Schengenského prostoru však jde o humornou historku, která obce Erquelinnes na belgické straně a Bousignies-sur-Roc na francouzské proslavila po celém světě. To vše díky všímavosti místních amatérských historiků.
Jean-Pierre Chopin, Philippe Fayt a Jean-Paul Maieu se s letitou mapou vydali do lesa hledat poklad. „Okamžitě jsem měl dojem, že hraniční kámen, který se nachází na konci lesa, byl posunutý,“ líčí Chopin pro deník La Voix du Nord. Podezření později potvrdil i majitel pozemku s tím, že Francouzi přišli o více než dva metry území. Stopadesátikilový blok přesunul belgický zemědělec traktorem, aby si zvětšil plochu pozemku až k prvním stromům.
Farmář už byl radnicí vyzván k navrácení kamene na původní místo. „Jinak bude zapojeno ministerstvo zahraničních věcí,“ hrozí s úsměvem starosta belgického Erquelinnes David Lavaux. „Měli bychom však být schopni zabránit nové válce o hranice,“ vtipkuje.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…