Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se zapsat do dějin? Belgický farmář omylem posunul hranici s Francií

Ilustrační foto: Unsplash

Celá historka začala poměrně banálně, když zemědělci na belgické straně hranic překážel při jízdě traktorem kámen. Odstranil jej z cesty a pokračoval v práci. To, že šlo o kámen hraniční, si při procházce všimli až francouzští historičtí nadšenci.

Hranici Francie a Belgie vymezuje dohoda z roku 1820 uzavřená jen pět let po porážce Napoleona u Waterloo. Posunutí ještě o rok staršího kamene by před dvěma stoletími znamenalo diplomatickou roztržku. V době Schengenského prostoru však jde o humornou historku, která obce Erquelinnes na belgické straně a Bousignies-sur-Roc na francouzské proslavila po celém světě. To vše díky všímavosti místních amatérských historiků.

Jean-Pierre Chopin, Philippe Fayt a Jean-Paul Maieu se s letitou mapou vydali do lesa hledat poklad. „Okamžitě jsem měl dojem, že hraniční kámen, který se nachází na konci lesa, byl posunutý,“ líčí Chopin pro deník La Voix du Nord. Podezření později potvrdil i majitel pozemku s tím, že Francouzi přišli o více než dva metry území. Stopadesátikilový blok přesunul belgický zemědělec traktorem, aby si zvětšil plochu pozemku až k prvním stromům.

Farmář už byl radnicí vyzván k navrácení kamene na původní místo. „Jinak bude zapojeno ministerstvo zahraničních věcí,“ hrozí s úsměvem starosta belgického Erquelinnes David Lavaux. „Měli bychom však být schopni zabránit nové válce o hranice,“ vtipkuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Obličeje kuřat mění barvu v závislosti na jejich emocích

Nové recyklační řešení si poradí s mastnými krabicemi od pizzy

Jaké přírodní místo v ČR bylo minulý rok nejnavštěvovanější?

Cvičení ve středním věku může zvrátit roky nečinnosti

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…