Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se při nízké teplotě zahřát? Na alkohol zapomeňte

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Kvůli vysokým cenám energií si mnozí z nás raději pořádně rozmyslí, zda v zimních měsících zapnout topení. Britský list The Guardian objasnil, jak funguje lidské tělo při chladu a co pomáhá udržet tělesnou teplotu.

K udržení stálé vnitřní tělesné teploty mezi 37 a 37,5 stupni Celsia používá lidské tělo termoregulaci. Když se změní vnější prostředí, tělo zahájí řadu fyziologických reakcí, včetně snížení teploty tkání – kůže, krve a svalů. Termoregulaci řídí hypothalamus, část mezimozku, která reguluje i další procesy, jako je srdeční frekvence. Pokud hypothalamus zaznamená, že tělo chladne, vyšle signály do kůže, žláz, svalů a orgánů a spustí reakce, které udrží tělo v teple a ochrání životně důležité orgány a funkce.

Jestliže teplota prostředí klesne na 15 stupňů Celsia, zúží se cévy vedoucí těsně pod kůží. Tok krve se přesměruje z končetin do vnitřku těla. Když tělo už nedokáže udržet vnitřní teplotu stažením cév, třese se, aby zvýšilo produkci tepla. Začnou se také stahovat kosterní svaly – proto se při bolesti zad doporučuje zejména dostatek tepla.

Jak se zahřát podle vědců?

Na vnímání chladu jsou citlivější ženy, malé děti a staří lidé. Pokud se člověk chce zahřát, ale přitom ušetřit, existují vědecky doložené způsobeny, jak se udržet v teple. Vhodné je nosit hodně tenkých vrstev, což napodobuje efekt známý jako husí kůže. Ten u některých zvířat funguje tak, že v prostoru mezi chlupy zachytí vzduch a vytvoří tak tepelnou izolaci.

Proti zimě pomáhá být fyzicky aktivní, pohybem totiž vzniká teplo. Pouhé kroky nahoru a dolů (například na schodech) mohou vytvořit dodatečných 200 wattů tepla a rychle zvýšit tělesnou teplotu. Co se týká alkoholu, jeho konzumace se v případě mrazivých teplot nedoporučuje. Jeho popíjení vysílá krev směrem k povrchu kůže, ale pryč z vnitřku těla, kde kvůli tomu klesne teplota, což zvyšuje riziko podchlazení. 

Zdroj: The Guardian, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…