Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se můžeme ochránit před infarktem? Podle vědců stačí dodržovat několik základních pravidel

Ilustrační foto: Pexels

K infarktu často vede vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu. Podle vědců by se proto lidé měli v rámci prevence zaměřit právě na tyto faktory. Pomoci ochránit své srdce před kolapsem by jim měla 4 základní pravidla, píše server Eating Well.

Ořechy

Funkci cév a tepen podporují omega-3 mastné kyseliny, které se nachází například ve vlašských ořeších. Jejich konzumace alespoň jednou týdně tak podle výzkumů snižuje riziko infarktu o 17 %. Ořechy navíc snižují i tvorbu zánětů, které srdeční tepny ohrožují.

Pracovní zátěž

Podle studií mají lidé pracující 10 a více hodin denně až o 29 % vyšší riziko infarktu. Přesčasy totiž způsobují chronický stres, který klade velké nároky na funkci srdce. Vědci proto lidem důrazně doporučují snížení pracovní zátěže. Pokud to například z finančních důvodů není možné, jako účinná prevence proti stresu poslouží například jóga.

Ilustrační foto: Pexels

Pohyb

Aktivní pohyb výrazně snižuje riziko infarktu. Není však třeba trápit se každý den výkonnostním tréninkem. Zdraví prospěšná je i pouhá rychlá chůze či občasné kardio cvičení.

Rovnováha draslíku a sodíku v těle

Zvýšený příjem sodíku způsobuje nebezpečné zadržování vody v těle. Pro snížení krevního tlaku je tedy důležité jeho konzumaci omezit. Zároveň by však lidé měli dbát na dostatečný příjem draslíku, který pomáhá zadržování vody omezovat. Draslík najdeme například v banánech, pomerančích, černém čaji či v sušených meruňkách.

Zdroj: EatingWell, Goodnewsnetwork

Související články

Zaručeně zlepší den

Český dirigent Jakub Hrůša získal prestižní mezinárodní ocenění

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…