Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Rajčata jsou populárním druhem zeleniny. V západní stravě tvoří až 22 procent z jejího denního příjmu. Vědci se proto nyní rozhodli prozkoumat dopad rajčat na střevní mikrobiom, uvedl server Earth.

Výzkumníci z Ohio State University zjistili, že dva týdny konzumace stravy bohaté na rajčata dovedly zvýšit rozmanitost střevních mikrobů u mladých prasat. Kromě toho u nich došlo také k pozitivním změnám střevních bakterií. Tato zjištění by mohla být v budoucnu testována i na lidech, aby bylo možné určit, jaký vliv má spotřeba rajčat na zdraví člověka a jeho mikrobiom. „Je možné, že rajčata přináší výhody prostřednictvím modulace střevního mikrobiomu,“ uvedla hlavní autorka studie Jessica Cooperstone, odborná asistentka zahradnictví a rostlinné vědy na Ohio State University.

Během experimentu vědci krmili deset nedávno odstavených selat standardní stravou a dalších deset stravou uzpůsobenou tak, že deset procent potravy tvořil prášek z lyofilizovaných rajčat. Kontrolní a studijní skupiny prasat byly chovány odděleně, přičemž výzkumníci minimalizovali čas s nimi strávený, aby zajistili, že jakékoli změny mikrobiomu lze připsat pouze chemickým sloučeninám v rajčatech. Stolice byla zvířatům odebrána před studií a v jejím průběhu. Analýza odhalila, že mikrobiom zvířat benefitoval ze stravy obsahující esenci rajčat.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Microbiology Spectrum

Související články

Zdraví

Pravidelné pití zeleného čaje prodlužuje život, zjistili vědci

Společnost

Když hudba léčí. Vědci objevili muziku, která pomáhá při epilepsii

Zdraví

Všeho s mírou. Vědci odhalili, jak dlouho trvá ideální spánek

Společnost

Káva jako lék. Může sloužit jako stimulant zdraví

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…