Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak osladit život sobě i ostatním? Smlsněte si na čokoládě, která je fér

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Dávat přednost čokoládám s označením Fairtrade má smysl. Potvrzuje to i nová studie, která ukazuje, že fairtradový systém znatelně zvyšuje životní úroveň certifikovaných pěstitelů kakaa.

Podle dat z nejnovějšího průzkumu životní úrovně rodin pěstitelů kakaa zvyšuje systém Fairtrade jejich příjmy. Studie, kterou se svými kolegy zpracovala Isabel Knöβlsdorfer z německé univerzity v Göttingenu, analyzovala data z 500 náhodně vybraných domácností pěstitelů kakaa na Pobřeží slonoviny. Zjistila, že pěstitelé z nejchudšího prostředí mají z certifikace Fairtrade největší prospěch. Jejich příjem z pěstování kakaa je o 69 procent vyšší než u jejich necertifikovaných kolegů. Výzkum také zaznamenal významně vyšší investice do vzdělávání mezi fairtradovými pěstiteli. Díky vyšším příjmům navíc nemusejí na plantážích pracovat děti.

Pobřeží slonoviny je největším světovým producentem kakaa a navzdory světové oblibě čokolády zůstává jeho pěstování pro tamní producenty velmi nejistým způsobem obživy. Výsledky studie ukázaly, že je kakao jednoznačně nejdůležitějším zdrojem financí pro většinu zkoumaných domácností a představuje v průměru 76 procent jejich celkových příjmů.

Zdroj: Fairtrade Česko a Slovensko

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Brněnské vánoční trhy pomáhají i opuštěným zvířatům

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…