Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak nás mohou oceány zachránit před klimatickou změnou?

Ilustrační foto: Depositphotos

Nepřemýšlejme o tom, jak můžeme zachránit oceány, přemýšlejme o tom, jak jim můžeme pomoci, aby ony zachránily nás.“ To jsou slova expertky na oceány Susan Ruffo, která upozorňuje na to, že oceány mohou lidem pomoci se adaptovat na klimatickou změnu a snížit emise.

Oceány jsou komplexní fyzický, chemický a biologický systém, který pokrývá 70 % planety Země. Produkují až 50–80 % kyslíku, který dýcháme, tedy za více než každý druhý nádech vděčíme právě oceánům. Tyto obří vodní plochy mají zároveň obrovský vliv na počasí na celé Zemi.

V souvislosti s klimatickou krizí se o oceánu často hovoří jako o oběti, kterou lidská činnost nenávratně ničí množstvím emisí a plastů. Oceánské prostředí opravdu trpí v důsledku lidské činnosti, podle expertky Susan Ruffo nám však také může pomoci proti klimatické změně bojovat.

Jak oceány pomáhají již nyní?

Už nyní oceány absorbují 25 až 30 % oxidu uhličitého, který vypouštíme do ovzduší. Vstřebávají také až 90 % nadměrného tepla, čímž prakticky udržují planetu Zemi obyvatelnou. Jsou základem zemského klimatického systému, a proto by se měly stát také základem řešení klimatické změny.

Pobřežní ekosystémy, jako jsou mangrovy, mořské trávy nebo slaniska, mohou absorbovat až desetkrát více CO2 než stejná plocha pevninského lesa. Pokud bychom tyto ekosystémy neničily, což bohužel děláme, oxid uhličitý by v nich mohl zůstat uložený tisíce let, aniž by se dostal do atmosféry. Proto bychom je měli začít chránit a obnovovat, aby mohly vstřebávat ještě více emisí.

Oceány mohou být nápomocné také při adaptaci na klimatickou změnu. Zmiňované mangrovy se přizpůsobují a ochraňují pobřežní lidské komunity před intenzivními bouřemi a větry. Obyčejné ústřice zase pomáhají při záplavách, protože zpomalí tok vody, který poté nemá tak ničivou sílu.

Ilustrační foto: Depositphotos

Jak by ještě mohly pomáhat?

Podle vědců je však až 80 % oceánu neprozkoumáno a nová řešení se tak před člověkem mohou ještě skrývat. Oceány by například mohly sloužit jako obrovský zdroj energie. Podle Mezinárodní agentury pro energii by samotný pobřežní vítr mohl vyrobit dostatek energie nejen pro celou zemi, ale ještě pro dalších 17 planet. Takový zdroj energie by navíc neprodukoval žádné uhlíkové emise a velmi by tak světu pomohla na cestě za zelenějšími zdroji.

Také mořské řasy by nám mohly pomoct. Kelpy jsou úžasné organismy, které v mělkých oceánech vytvářejí rozsáhlé porosty. Jsou zajímavé jejich mimořádnou schopností rychle růst, jde totiž o nejrychleji rostoucí organismy na planetě. Za den urazí až 60 cm. Pokud by se nám je podařilo obnovit, mohly by nám také oni pomoct s izolací uhlíkových emisí.

Ilustrační foto: Depositphotos

Podle Susan Ruffo nejde o jednoduchá řešení, díky kterým bychom mohli zachránit sebe i planetu lusknutím prstu. Na taková řešení je už nyní pozdě. Těžké práci a snižování emisí se nevyhneme, měli bychom však přemýšlet nad tím, jak můžeme do naší strategie zařadit oceány a jejich ekosystémy.

Musíme oceány chránit, ale pokud se nám to bude dařit, tak ony zase na oplátku budou pomáhat nám. S 80 % stále neobjevených a neprozkoumaných částí oceánu nám mohou tajemné vody nabídnout možná další, prozatím skrytá řešení.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Ted Talk od Susan Ruffo    

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…