Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na sdílení dat po smrti? Apple přichází s novou funkcí, která pomůže pozůstalým

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Na každého z nás čeká a nikdo se jí nevyhne. Někdo se na smrt připravuje, jiný ji neřeší. V současnosti, kdy většina z nás vlastní řadu profilů na sociálních sítích, e-mail a podobně, nás může napadat, co se s stane s našimi daty, až tu nebudeme. Technologický gigant Apple z toho důvodu spustil novou funkci, která je zpřístupní pozůstalým, budeme-li o to stát.

Společnost Apple v prosinci vydala aktualizaci iOS 15.2. Díky ní přibyla funkce Kontakt pro pozůstalost. Ta umožňuje zvolit, kdo se k našim datům dostane poté, co zemřeme. Dosud to pro uživatele zařízení Applu bylo velice složité. Pokud pozůstalí neznali přístupové heslo k Apple ID nebo alespoň přístupový kód do zařízení, bylo pro ně úřístup k profilům a datům pozůstalého v podstatě nemožný. To se nyní mění. Funkce Kontakt pro pozůstalost umožňuje po splnění specifických podmínek získat přístup třeba k fotografiím, videím, poznámkám, zprávám, kontaktům, staženým aplikacím, e-mailu a podobně.

Nedá se funkce zneužít? V aplikaci je možné vybrat pět lidí jako kontakt pro pozůstalost. Každý z nich přitom obdrží unikátní přístupový kód. Kromě něj je potřeba mít také úmrtní list nebo jeho naskenovanou kopii. Postup je pak už jednoduchý, data stačí zadat přímo v zařízení s iOS 15.2 a novějším v nastavení Kontaktu pro pozůstalost, nebo informace zadat na speciálním webu Digitální pozůstalost. Následně musí žádost projít schvalovacím procesem Applu, který vyhodnotí legitimitu úmrtního listu a po maximálně dvou týdnech žadatel obdrží odkaz pro vytvoření nového hesla Apple ID zemřelého.

 Zdroj: Czechcrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…