Četba podle nové skotské studie zvyšuje duševní pohodu a zlepšuje psychické zdraví dětí. Během pandemie covidu-19 se navíc děti vrátily k četbě pro radost a kromě více času stráveného nad knihou také sahaly po náročnější literatuře než dosud.
Výzkumníci z organizací Renaissance Learning a National Literacy Trust zjistili, že v roce 2020 četly skotské děti dvakrát více než v předchozích letech. „Více volného času podnítilo děti k četbě náročnější literatury. Školy by měly žákům poskytnout více času na četbu pro radost. Měli bychom také podpořit veřejné knihovny a knihovny ve školách, kde si děti mohou zadarmo knihy vypůjčit,“ uvedl Keith Topping z Univerzity v Dundee.
Častější četba pak u dětí přispěla nejen k vyšší literární gramotnosti, ale i k lepší náladě. Tři z pěti dětí uvedly, že jim čtení během pandemie pomáhalo cítit se lépe, když si připadaly izolovány od přátel či rodiny. Četba vedoucí k lepším vyjadřovacím schopnostem se tak zároveň ukázala jako efektivní nástroj ke zlepšení duševního zdraví.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče
Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…