Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak být produktivnější a ulevit si od stresu? Vyzkoušejte hlubokou práci

Ilustrační foto: Depositphotos

Každý z nás někdy bojuje se soustředěností a motivací k práci. Povinností máme nad hlavu, ale dostatek času a prostoru na jejich splnění chybí. Pomoci k lepší produktivitě může technika hluboké práce neboli „deep work“. V čem spočívá a proč ji vyzkoušet?

Nezřídka se stává, že je prostředí okolo nás rušivé a neumožňuje nám se soustředit na práci. Rušivými vlivy nemusejí být pouze lidé sdílející společnou domácnost nebo kancelář, ale třeba i elektronika. Kvůli vlastní nesoustředěnosti často nestihneme tolik, kolik bychom chtěli, a celý pracovní den je pak jeden velký kolotoč.

Co je to hluboká práce?

Hluboká práce vychází z technik mindfullness neboli všímavosti. Přenáší člověka zpět do přítomného okamžiku, kde není ničím rozptylován a plně se orientuje jen na tu činnost, kterou zrovna provádí. Pokud se zaměříte na praktikování přístupu, který hluboká práce razí, vaše dny budou méně hektické, méně stresující, a přesto produktivnější.

Pokud tedy provozujete hlubokou práci, znamená to, že jste plně přítomní a ponoření do vašeho momentálního úkonu. Jste dokonale soustředěni a myšlenkami neubíháte, kam nechcete. Tento stav také někteří nazývají anglickým slovem „flow“.

Pro dnešní podobu práce je charakteristický multitasking. Podle odborníků však jen opravdu malá hrstka lidí má takové kognitivní schopnosti, aby mohla odvádět kvalitní práci na dvou činnostech současně.

Skutečnost je taková, že pouze 2 procenta populace mohou ve skutečnosti dělat dva kognitivní úkoly současně. Říká se jim ‚supertaskers‘,“ vysvětluje pro web Healthline autor knihy The Twelve Monotasks Thatcher Wine. Zbylým 98 % procentům nezbývá, než se plně věnovat jen jedné aktivitě naráz. Multitasking totiž vede k vyšším hladinám stresu, častějším chybám, snížením pozornosti a produktivity.

Zdroj: Depositphotos

Jak praktikovat hlubokou práci?

Hluboká práce je účinný přístup, který je dostupný pro každého. Je to způsob, jakým porazit své sklony k multitaskingu a začít být opravdu produktivní. Zpočátku stačí následovat pár tipů, díky kterým se vám hluboká práce brzy zalíbí a vryje pod kůži.

1. Odstraňte rušivé elementy

Některé okolní ruchy můžeme jen těžko ovlivnit, svou moc ale máme nad elektronikou – jedním z největších rušivých elementů ze všech. Pokud patříte k těm, kteří od práce často unikají na sociální sítě nebo kontrolují e-mail, snažte se omezit možnosti, které máte. Telefon vypněte nebo nechte ve vedlejší místnosti, na počítači zase zavřete všechna zbytečná okna.

2. Plánujte

Do stavu „flow“ se můžete dostat, pokud si svou práci důsledně naplánujete. Nebudete pak muset myslet na několik věcí současně, protože budete vědět, že na vše máte vyhrazený určitý čas. Nastavte si priority na pracovní den i týden. Co musíte stihnout a co může počkat? Jasný plán vám přinese do života více klidu a hluboká práce na sebe nenechá dlouho čekat.

3. Odpočiňte si a vyrazte na procházku

Cítíte-li se rozrušeně a nesoustředěně, jděte se projít. Procházka na čerstvém vzduchu vám pročistí mysl a protáhne tělo. Až se ze své vycházky vrátíte, budete více koncentrovaní a energičtí. Chůze má spoustu benefitů, díky kterým může být i vaše práce produktivnější, stačí si jen vyhradit čas na krátkou procházku.

4. Trénujte všímavost

Denně o naši pozornost bojují miliony podnětů. V době internetu jsou tyto podněty ještě výraznější a odolávat jim je čím dál tím tvrdším oříškem. Svou všímavost a pozornost však můžeme trénovat a jít tak vyšší soustředěnosti naproti. Dobré pro posilování svalů všímavosti je třeba čtení nebo jóga. Můžete si však najít jakoukoliv jinou aktivitu, která vás spolehlivě ukotví v přítomném okamžiku.

5. Vzdělávejte se

O hluboké práci a příbuzných technikách mindfullness bylo již spoustu napsáno. Nejvýraznější publikací je kniha Hluboká práce: Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě od Cala Newporta, která vám bude průvodcem na cestě za soustředěnější prací.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z healthline.com a blog.doist.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Posouváte ráno budík? Podle vědců může být odkládané buzení prospěšné

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…