Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čtyřdenní pracovní týden v Česku? Známe výsledky prvních pokusů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Zkrácení pracovního týdne by uvítaly dvě třetiny českých zaměstnanců i vedoucích firem. Vyplývá to z průzkumu agentury Moore Czech Republic. Návrh na čtyřdenní pracovní týden se u nás objevil i v poslanecké sněmovně, zatím se ale k jeho realizaci mají spíš jednotlivé menší firmy.

V minulosti si zkrácený týden vyzkoušely firmy jako Sherpas, Cognito nebo Citfin. Zatímco někteří podnikatelé byli s novinkou spokojení, jiní si nejsou jisti, zda mohou práci za pouhé čtyři dny odvést v dostatečné kvalitě. Z dosavadních zkušebních provozů v režimu zkráceného týdne tedy vyplývá, že 4 dny práce za plný plat jsou efektivní jen pro některé druhy firem.

Jednou z nich je například kreativní agentura B&T, ve které během prvního roku po zavedení změny vzrostla produktivita práce o 60 %. Náklady na provoz firmy naopak klesly o celých 14 %. Zkrácení pracovní doby se promítlo také do spokojenosti zaměstnanců, v novém režimu se cítilo lépe 90 % z nich. Příčinou dobrých výsledků je podle majitelů firmy čas navíc, který mohou zaměstnanci trávit s rodinou či přáteli. Osobní pohledávky či návštěvy lékaře si navíc lidé mohou vyřizovat mimo pracovní dobu.

Ilustrační foto: Freepik

„Motivace zavést čtyřdenní pracovní týden měla byznysovou i lidskou rovinu. Věřili jsme, že když budeme mít víc času na sebe a na své blízké, budeme daleko odpočinutější a šťastnější. A tedy i produktivnější. A přesně v tu chvíli to dává smysl i z pohledu byznysu – stejný tým odvede v kratším čase daleko kvalitnější práci. Nemluvě o tom, že tím zároveň přilákáte ty nejlepší lidi na trhu práce,” uvedl zakladatel B&T Jan Jelínek.

Zdroj: Feedit, Moore Czech Republic

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Tento roztomilý robotický mazlíček vás zahřeje u srdce a ochrání váš domov

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…