Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak budete snášet covid? Testy z brněnské laboratoře to dokážou předpovědět

Ilustrační foto: Picjumbo

Někdo má jen lehkou chřipku, jiný se potýká s velmi těžkými příznaky. To, jak bude pacient nemoc covid-19 snášet, zřejmě ovlivňuje spousta faktorů. Nyní by však lékaři mohli být moudřejší. Speciální testy z dílny brněnské společnosti BioVendor Group umí předpovědět, jak tělo na onemocnění zareaguje, a mohou tak být nápomocné při efektivní léčbě pacientů i odlehčení přeplněných nemocnic.

Vývoj diagnostiky, která může být pro zvládání pandemie velmi důležitá, dokončili odborníci z biotechnologické společnosti začátkem roku. Funguje na principu měření specifické hladiny microRNA, která odhalí, zda je daný člověk nákazou ohrožen, a dokonce i to, jaké orgány by mohly být nejvíce zasažené. „Námi vyvinutá souprava dokáže rozpoznat jak lidské buňky, tak i virové částice na molekulární úrovni, a díky tomu jsme schopni předpovědět, co virus v těle konkrétního pacienta udělá a jak zareaguje jeho imunitní systém,“ řekla pro Forbes Veronika Grešáková, produktová manažerka pro microRNA, která se v BioVendoru zabývá molekulární diagnostikou.

Díky novým testům by mohla být léčba i prevence účinnější. Foto: Freepik

Metoda je úspěšně využívána například při diagnostice různých typů rakoviny. Díky patentovanému měření molekul microRNA ji ale vědci mohli rychle vyzkoušet také v případě onemocnění covid-19, které aktuálně paralyzuje celý svět. Diagnostická sada je nyní ve fázi testování, do laboratoří by se ale mohla dostat už během března.

K aktuálním testům zjišťujícím přítomnost viru nebo protilátek v těle by tak lékaři měli k dispozici podrobné údaje o pravděpodobných projevech nákazy u daného pacienta. To by výrazně přispělo k efektivní léčbě i preventivní ochraně rizikovějších skupin.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…