Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak budete snášet covid? Testy z brněnské laboratoře to dokážou předpovědět

Ilustrační foto: Picjumbo

Někdo má jen lehkou chřipku, jiný se potýká s velmi těžkými příznaky. To, jak bude pacient nemoc covid-19 snášet, zřejmě ovlivňuje spousta faktorů. Nyní by však lékaři mohli být moudřejší. Speciální testy z dílny brněnské společnosti BioVendor Group umí předpovědět, jak tělo na onemocnění zareaguje, a mohou tak být nápomocné při efektivní léčbě pacientů i odlehčení přeplněných nemocnic.

Vývoj diagnostiky, která může být pro zvládání pandemie velmi důležitá, dokončili odborníci z biotechnologické společnosti začátkem roku. Funguje na principu měření specifické hladiny microRNA, která odhalí, zda je daný člověk nákazou ohrožen, a dokonce i to, jaké orgány by mohly být nejvíce zasažené. „Námi vyvinutá souprava dokáže rozpoznat jak lidské buňky, tak i virové částice na molekulární úrovni, a díky tomu jsme schopni předpovědět, co virus v těle konkrétního pacienta udělá a jak zareaguje jeho imunitní systém,“ řekla pro Forbes Veronika Grešáková, produktová manažerka pro microRNA, která se v BioVendoru zabývá molekulární diagnostikou.

Díky novým testům by mohla být léčba i prevence účinnější. Foto: Freepik

Metoda je úspěšně využívána například při diagnostice různých typů rakoviny. Díky patentovanému měření molekul microRNA ji ale vědci mohli rychle vyzkoušet také v případě onemocnění covid-19, které aktuálně paralyzuje celý svět. Diagnostická sada je nyní ve fázi testování, do laboratoří by se ale mohla dostat už během března.

K aktuálním testům zjišťujícím přítomnost viru nebo protilátek v těle by tak lékaři měli k dispozici podrobné údaje o pravděpodobných projevech nákazy u daného pacienta. To by výrazně přispělo k efektivní léčbě i preventivní ochraně rizikovějších skupin.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…