Co je to argument? Jak správně vést dialog? Proč věříme tomu, čemu věříme? Nejen na tyto otázky najde čtenář Pořádku v hlavě odpověď. Autorem čtivé „učebnice“ kritického myšlení je Martin Poliačik, spoluautorkou Linda Lančová.
„Když si chceš udělat pořádek v životě, musíš si nejdřív udělat pořádek v hlavě,“ píše Martin Poliačik v úvodu své knihy a nastoluje tím téma, kterému se dál podrobně věnuje. Studiem kritického myšlení se zabývá už od 90. let. Má za sebou desítky přednášek a školení. Díky této praxi věděl, na jaké informace lidé často reagují nebo co mají problém pochopit. Znalosti a zkušenosti přednášejícího převedl do ucelené psané formy, která je velmi povedeným průvodcem komunikací.
Pro začátek si čtenáři ujasní, co kritické myšlení znamená. Často se totiž zaměňuje s informační gramotností, která je ale jen jeho součástí (i když důležitou). Podobně se plete se selským rozumem. To je typ myšlení založený na pozorování praktických záležitostí. Kdysi fungovalo skvěle, ale v dnešní době už s ním nevystačíme. Kritické myšlení je komplexní způsob přemýšlení. Umožňuje nám sledovat, jak naše mysl funguje a jak komunikujeme.
Proč kritické potřebujeme úplně všichni? Odpovědí je informační přetlak. Abychom se nenechali zahltit, je užitečné umět rozlišit mezi podstatným a nepodstatným (a také rozpoznat dezinformace). Lidská mysl je přirozeně líná. Málokomu se chce přemýšlet nad tím, jestli jeho přesvědčení mají skutečně opodstatněné základy.
V tomto nastavení nás ještě víc utvrzují naše sociální bubliny, média, která si vybíráme jako zdroj informací, nebo také algoritmy sociálních sítí. Ty nabízí právě takové příspěvky, se kterými člověk nejvíc souzní. V knize najdete konkrétní tipy a nástroje, jak k informacím přistupovat. Naučíte se sestavit argument, správně pokládat otázky, ale také formulovat kritiku. Text doprovází řada ukázek z praxe, například rozhovorů, a také přehledné infografiky pro lepší pochopení.
Pořádek v hlavě osloví čtenáře, kteří se rádi sebevzdělávají. Naučí je lépe přemýšlet nad informacemi a nad tím, jak funguje jejich mozek – kritické myšlení využijete v osobním i pracovním životě. Pokud nepatříte k fanouškům odborné literatury a přesto byste se o tématu rádi dozvěděli víc, je tato kniha i pro vás.
Má totiž dvě části, které se vzájemně prolínají, ale jsou typograficky odlišené. První text představuje základní osu. Je srozumitelný, čtivý, nejde zbytečně do detailů. Dá se číst samostatně, a i tak je informačně hodnotný. Pokud ale chcete znát širší souvislosti a zajímají vás data, je tu pro vás druhá část. Najdete v ní definice, citace odborníků a odkazy na zajímavé aktuální studie z oblasti komunikace.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…