Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Udělejte si Pořádek v hlavě s Martinem Poliačikem

Foto: Tereza Kubešová

Co je to argument? Jak správně vést dialog? Proč věříme tomu, čemu věříme? Nejen na tyto otázky najde čtenář Pořádku v hlavě odpověď. Autorem čtivé „učebnice“ kritického myšlení je Martin Poliačik, spoluautorkou Linda Lančová.

Praktický průvodce komunikací 

„Když si chceš udělat pořádek v životě, musíš si nejdřív udělat pořádek v hlavě,“ píše Martin Poliačik v úvodu své knihy a nastoluje tím téma, kterému se dál podrobně věnuje. Studiem kritického myšlení se zabývá už od 90. let. Má za sebou desítky přednášek a školení. Díky této praxi věděl, na jaké informace lidé často reagují nebo co mají problém pochopit. Znalosti a zkušenosti přednášejícího převedl do ucelené psané formy, která je velmi povedeným průvodcem komunikací.

Pro začátek si čtenáři ujasní, co kritické myšlení znamená. Často se totiž zaměňuje s informační gramotností, která je ale jen jeho součástí (i když důležitou). Podobně se plete se selským rozumem. To je typ myšlení založený na pozorování praktických záležitostí. Kdysi fungovalo skvěle, ale v dnešní době už s ním nevystačíme. Kritické myšlení je komplexní způsob přemýšlení. Umožňuje nám sledovat, jak naše mysl funguje a jak komunikujeme. 

Kritické myšlení jako zbraň 

Proč kritické potřebujeme úplně všichni? Odpovědí je informační přetlak. Abychom se nenechali zahltit, je užitečné umět rozlišit mezi podstatným a nepodstatným (a také rozpoznat dezinformace). Lidská mysl je přirozeně líná. Málokomu se chce přemýšlet nad tím, jestli jeho přesvědčení mají skutečně opodstatněné základy. 

V tomto nastavení nás ještě víc utvrzují naše sociální bubliny, média, která si vybíráme jako zdroj informací, nebo také algoritmy sociálních sítí. Ty nabízí právě takové příspěvky, se kterými člověk nejvíc souzní. V knize najdete konkrétní tipy a nástroje, jak k informacím přistupovat. Naučíte se sestavit argument, správně pokládat otázky, ale také formulovat kritiku. Text doprovází řada ukázek z praxe, například rozhovorů, a také přehledné infografiky pro lepší pochopení.

Koho bude kniha bavit?

Pořádek v hlavě osloví čtenáře, kteří se rádi sebevzdělávají. Naučí je lépe přemýšlet nad informacemi a nad tím, jak funguje jejich mozek – kritické myšlení využijete v osobním i pracovním životě. Pokud nepatříte k fanouškům odborné literatury a přesto byste se o tématu rádi dozvěděli víc, je tato kniha i pro vás. 

Má totiž dvě části, které se vzájemně prolínají, ale jsou typograficky odlišené. První text představuje základní osu. Je srozumitelný, čtivý, nejde zbytečně do detailů. Dá se číst samostatně, a i tak je informačně hodnotný. Pokud ale chcete znát širší souvislosti a zajímají vás data, je tu pro vás druhá část. Najdete v ní definice, citace odborníků a odkazy na zajímavé aktuální studie z oblasti komunikace.

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…