Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Proč spíme? Tajemství spánku odhaleno

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Proč je spánek pro lidské tělo tolik důležitý? Co přesně se během něj děje? Odhalte sílu spánku a bdění v populárně naučném bestselleru, který nadchl svět. Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera byla už přeložena do více než 40 jazyků. Kritici o ní píší veskrze pozitivně.

Odborník Matthew Walker v knize Proč spíme? odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku. Poprvé v historii nyní věda dovede zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku. Čtenáři se na 386 stranách zároveň dozví, jaký vliv má spánek na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu.

Kniha z nakladatelství Jan Melvil publishing je strukturovaná do čtyř oddílů: Když se řekne spánek, Proč byste měli spát, Jak a proč spíme, Od prášků na spaní k přeměně společnosti. Každý z nich obsahuje několik kapitol, ve kterých autor rozebírá spánek a všechno s ním spojené doslova od A do Z.

Všechno výše uvedené je podáno čtivou formou. Navzdory tomu hned v úvodu autor upozorňuje čtenáře, aby si případné usínání u četby knihy nevyčítal, ba naopak.  „Vím jak je spánek provázaný s paměti, proto mi velice polichotí, když budu vědět, že se vy, čtenáři, rozhodnete upevnit ve své paměti mnou předkládané informace a usnete. Takže během čtení této knihy prosím bděte a spěte. Já se rozhodně neurazím. Právě naopak – budu mít velikou radost,“ poznamenává na závěr první kapitoly Walker.

Ilustrační foto: Pixabay

Závěrečná příloha obsahuje dvanáct tipů pro zdravý spánek. Po přečtení této knihy si už rozhodně nebudete vyčítat, že příliš spíte nebo že máte chuť na šlofíka. Naopak se s radostí necháte unášet do říše snů. Protože už budete vědět, jakou službu sami sobě prokazujete. Platí totiž ono pověstné: spánek je nejlepší lékař. Tak šup do pyžama a dobrou noc!

Slovo autorky článku:

Jak může být patrné z předchozích recenzí, spánek a obzvlášť sny miluji a baví mě si s nimi hrát. Proto postupně shromažďuji literaturu, která je k tomu tématu dostupná. Nemohla mi tedy uniknout kniha Proč spíme?, na kterou jsem slyšela samé pochvalné recenze. Musím se přidat. Jedná se o vědeckou publikaci, která se opírá o data. Jejím prostřednictvím jsem si rozšířila poznatky o spánku a snění, které jsem měla. Jsem ráda, že je součástí mé knihovničky, a doporučila bych ji každému, koho spánek, jímž trávíme podstatnou část života, byť jen trochu zajímá.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Cestujte bez stresu – spousta tipů pro pohodové a bezstarostné cestování

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

NASA chce zavést jednotný lunární čas

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…