Zdravotní i duševní stav novorozenců na jednotkách intenzivní péče může zlepšit zpěv ukolébavek i hra na hudební nástroje. Ve svém výzkumu to zjistila Taru Kavisto z univerzity Uniarts Helsinki.
Předčasně narozené děti dokončují svůj prenatální vývoj na jednotkách intenzivní péče. Pro jejich blízké bývá toto období dobou obav o zdraví potomka a smutku z nedostatečného kontaktu. Profesionální hudebníci zaměstnaní v nemocnicích mohou spojení mezi rodiči a miminkem zprostředkovat i usnadnit vyrovnávání se s obtížnou situací.
„Hudba dokáže na oddělení vytvořit intimní atmosféru, ve které mohou rodiče na moment zapomenout všechny přístroje, trubičky a procedury a navázat opravdové spojení se svým dítětem,“ uvedla Kavisto. Hudebníci musí citlivě odhadnout náladu v místnosti a zvolit odpovídající tempo i druh hudebního doprovodu. Mohou pak být přítomni například u některých zákroků a testů či v obtížných chvílích, jimž je rodina v nemocnici vystavena.
Zdroj: Uniarts Helsinki
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…