Houby jsou prospěšné nejen pro zdraví člověka, ale i pro lesy a rostliny obecně. To však zdaleka není všechno. Nová studie zjistila, že houby mohly mít důležitou roli i v dávné historii Země. Houba stará 635 milionů let zřejmě přispěla k obnově života na planetě po době ledové.
Studie čínsko-amerického týmu vědců publikovaná v časopise Nature Communications je zcela přelomová. Zkamenělinu houby nalezli vědci v jižní Číně mezi dolomitovými skalami. Ta podle všech indicií přečkala období, kdy na planetě panovala doba ledová. Důkazem jejího stáří jsou sedimenty, které v ní výzkumníci našli. Informoval o tom Český rozhlas.
V době, ze které nález pochází, na planetě žily už i vodní řasy. Na souš rostliny přešly až před 450 miliony let. Houby tedy zřejmě rostly na souši ještě dříve. Mohly tedy hrát důležitou roli v opětovném probuzení života na světě. Poskytují totiž rostlinám a stromům vodu a minerální živiny, které jsou důležité pro jejich další růst a rozvoj.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…