Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Byly objeveny známky života hluboko v Zemi

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Není žádným tajemstvím, že všechny jevy, které se dějí pod zemskou kůrou, ovlivňují dění na povrchu. Od sopek po tsunami, na vše mají obrovský vliv tektonické desky přímo pod našima nohama. A vědci nyní zjistili, jak život nahoře pronikl až do nitra planety Země.

Studie publikovaná v Science Advances uvádí, že vývoj života na Zemi má dopad na její spodní plášť ležící 660 až 2 900 kilometrů pod povrchem planety, mezi přechodovou zónou a vnějším jádrem.

Tým z oddělení věd o Zemi se věnoval zkoumání 150 vzorků vulkanických hornin, které nesou diamanty zvané kimberlity. Všechny vzorky byly odebrány z různých časových období nejnižší vrstvy zemského pláště. Bylo zjištěno, že složení mladších kimberlitů se výrazně liší od těch starších. Lišily se zejména obsahem izotopu uhlíku, což znamená, že mají odlišné složení, zatímco stále zůstávají jako atomy uhlíku. Vědci se snažili přijít na to, co mohlo způsobit takový velký rozdíl, a došli ke zjištění, že obrovský nárůst forem života v oceánu zásadním způsobem změnil to, co se dělo na zemském povrchu, což následně zase ovlivnilo složení sedimentů na dně oceánu.

Studie předpokládá, že dané sedimenty živých tvorů se dokázaly protlačit do zemského pláště prostřednictvím pohybu tektonických desek. Uhlík vyskytující se v těchto organismech se smíchal s jinými horninami v plášti a pomalu se dostával do větších hloubek.

Důležitost této studie tkví zejména ve vlivu na chápání naší planety. Vedoucí výzkumu Andrea Giuliani uvedl, že Země je komplexní systém, kterému chceme porozumět podrobněji, a tato studie může podle něj poskytnout určitá vodítka ke zjištění, jak se na Zemi objevil život, a navést k dalším překvapivým místům, na kterých se známky života objevují.

Zdroj: Science Advances

Související články

Zaručeně zlepší den

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…