Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Byly objeveny známky života hluboko v Zemi

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Není žádným tajemstvím, že všechny jevy, které se dějí pod zemskou kůrou, ovlivňují dění na povrchu. Od sopek po tsunami, na vše mají obrovský vliv tektonické desky přímo pod našima nohama. A vědci nyní zjistili, jak život nahoře pronikl až do nitra planety Země.

Studie publikovaná v Science Advances uvádí, že vývoj života na Zemi má dopad na její spodní plášť ležící 660 až 2 900 kilometrů pod povrchem planety, mezi přechodovou zónou a vnějším jádrem.

Tým z oddělení věd o Zemi se věnoval zkoumání 150 vzorků vulkanických hornin, které nesou diamanty zvané kimberlity. Všechny vzorky byly odebrány z různých časových období nejnižší vrstvy zemského pláště. Bylo zjištěno, že složení mladších kimberlitů se výrazně liší od těch starších. Lišily se zejména obsahem izotopu uhlíku, což znamená, že mají odlišné složení, zatímco stále zůstávají jako atomy uhlíku. Vědci se snažili přijít na to, co mohlo způsobit takový velký rozdíl, a došli ke zjištění, že obrovský nárůst forem života v oceánu zásadním způsobem změnil to, co se dělo na zemském povrchu, což následně zase ovlivnilo složení sedimentů na dně oceánu.

Studie předpokládá, že dané sedimenty živých tvorů se dokázaly protlačit do zemského pláště prostřednictvím pohybu tektonických desek. Uhlík vyskytující se v těchto organismech se smíchal s jinými horninami v plášti a pomalu se dostával do větších hloubek.

Důležitost této studie tkví zejména ve vlivu na chápání naší planety. Vedoucí výzkumu Andrea Giuliani uvedl, že Země je komplexní systém, kterému chceme porozumět podrobněji, a tato studie může podle něj poskytnout určitá vodítka ke zjištění, jak se na Zemi objevil život, a navést k dalším překvapivým místům, na kterých se známky života objevují.

Zdroj: Science Advances

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Speciální obleček uleví v létě mazlíčkům díky zabudovanému větráku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…