Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hojnost doby středověké: co jedli lidé ve středověku na Štědrý den?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Vánoce patří již po mnoho staletí mezi svátky hojnosti. Trávíme je primárně v rodinném kruhu, případně s dobrými přáteli. Nejinak tomu bylo i ve středověku, kdy se dodržovaly zvyky, z nichž některé ctíme dodnes. Jak tehdy vypadala středověká štědrovečerní tabule?

Stejně jako dnes záleželo na tom, kde oslavy Vánoc probíhaly – jinak se slavilo na hradě, jinak v prostém stavení. V chudších staveních se u jednoho stolu scházela rodina s čeládkou dohromady, na hradech měli páni samostatný stůl oddělený od personálu. Sjednocujícím prvkem přitom byla snaha o štědře prostřenou tabuli, přičemž ideálem bylo mít na stole devět druhů cukroví a devět druhů jídel. Lidé totiž věřili, že když se dobře nají během vánočních svátků, budou se mít celý příští rok dobře. Štědrovečernímu hodování také předcházel celodenní půst od veškerého jídla.

Co se týká zvyků, domy se zdobily chvojím tak, jako se dnes ověšují blikajícími světýlky. Znamenalo to, že dům bude příští rok ochráněn od všeho zlého. Dárky si lidé tak, jak je známe dnes, nedávali. Mysleli ale na svoje zemřelé, kterým servírovali jídla u speciálně prostřeného stolu.

Středověká hostina. Ilustrační foto: Depositphotos

Jako první se podávala placka, nekvašený chléb z mouky a vody pokapaná medem. Poté následovala obilná, jáhlová nebo pohanková kaše opět slazená medem. Na stole nesmělo chybět ani ovoce. Díky tomu se například tradice věštění z jablek zachovala dodnes. Součástí každého stolu byl dále bílý chléb. Podle toho, jak se jeho pečení povedlo, se předpovídala hojnost úrody v příštím roce. Na stole nesměla chybět ani polévka. Co se týká dnes oblíbené vánočky, podávala se ve formě vánoční štoly. Spíše než kapra pak lidé preferovali různé druhy mas, zejména vepřové, které bylo považováno za symbol hojnosti. Z nápojů kralovalo ředěné víno, medovina nebo husté pivo.

Zdroj: www.dotyk.cz, www.stoplusjednicka.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Malý robot je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, aby ukázal, že je možné operovat ve vesmíru

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…