Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Kombucha je fermentovaný nápoj z černého nebo zeleného čaje. Foto: Depositphotos

Jestli jste slovo kombucha v poslední době nezaslechli nebo o něm nečetli, asi nežijete v České republice. Fermentovaný nápoj tady získává na velké oblibě. Ale pozor, nejde o žádnou novinku – už v 90. letech si ho u nás lidé připravovali. S novou dobou a větším důrazem na naše zdraví se ale opět dostává do povědomí.

Zvláštně znějící, ale tělu prospěšná

Možná vám to nezní úplně lákavě, ale stejně jako není hummus nic špatného, tak i kombucha skvěle chutná. Její původní český název byl kombuča, nyní se může používat i označení kombucha. Poprvé se objevila před více než 2 000 lety v Číně a jde o houbový výluh fermentovaný ve slazeném černém nebo zeleném čaji. Najdete v něm živé probiotické kultury, které mají pomáhat imunitě, zažívání, fyzické výkonnosti a pročišťování organismu. Asi právě proto v dnešní době získává na oblibě. Velmi dlouho už je základem celostní medicíny a dříve se tvrdilo, že jde o elixír mládí.

Vyhovovat může třeba lidem s alergií na mléčné výrobky, jelikož obsahuje bakterie mléčného kvašení. Její chuť se prý dá přirovnat k moštu nebo burčáku, které Češi milují. Užívat ji můžete každý den jako probiotikum – preventivně zhruba 200 ml, nebo při zdravotních obtížích klidně půl litru denně. Pro těhotné nebo malé děti se může kombucha připravit například ze šípkového čaje, aby neobsahovala kofein. Ale pozor, pokud odvykáte pití alkoholických nápojů, kombuchu si nedávejte, protože obsahuje malé množství (cca 0,5–1 %) alkoholu.

Kombuchu si můžete zkusit připravit také doma. Foto: Unsplash

Popularita kombuchy stále roste

Ve Spojených státech je kombuchový boom už několik let, potenciál tuzemského trhu objevil loni Marek Siwy, který založil společnost Magu a vyrábí různé kombuchové fermentované nápoje, které oslnily Česko. Jak sám říká, nenašel dosud na našem trhu nic podobného. Spíše totiž převládají převařené kombuchové nápoje, které nemají požadované prospěšné účinky.

Možná i díky tomu se kombucha opět začala ve velkém dělat i v českých domácnostech. Ve swapovacích skupinách nebo i u svých kamarádů na Facebooku můžete vidět, jak nabízejí „mateřskou houbu“, abyste si kombuchu mohli doma vytvořit i vy. Postup prý není úplně složitý, ale je potřeba dbát na každý detail, zvláště na hygienu.

Autorský článek Barbary Tesařové s využitím informací z Bydlet.cz, CzechCrunch, Forbes

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…