Hackni krizi! Projekt na podporu startupů rozdělí v Česku téměř 10 milionů korun

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Jak postavit českou ekonomiku na nohy? Co takhle využít krizovou situaci a proměnit ji v něco přínosného? Právě na těchto otázkách staví výzva Hackni krizi. Jejím prostřednictvím mohou Češi pomoci svým nápadem ostatním a současně proměnit svůj sen v realitu.

Hackni krizi, to je název v zahraničí již ověřeného konceptu, který nyní dorazil do České republiky. Jeho podstatou je prohloubení spolupráce soukromého sektoru a státu s cílem najít neotřelé nápady a inovativní produkty. Ty mohou pomoci vyrovnat se s krizí vzniklou v důsledku koronavirové pandemie.

Zdroj fotografie: Archiv projektu

V praxi se jedná o dlouhodobou podporu ve třech klíčových oblastech, a to ve zdravotnictví, ekonomice a společnosti. Vybrané firmě nebo týmu se tak dostane potřebného zázemí k ničím nerušené realizaci nápadu z hlediska mentoringu, know-how, výpočetních kapacit, kontaktů či financí. Projekt realizuje tým Spojujeme Česko, zaštiťuje ho Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest. Významnou podporou jsou však jednotliví partneři ze soukromé i veřejné oblasti jako například Google, IBM, Microsoft, ČVUT nebo Český červený kříž.

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Možnost přihlásit svůj nápad do projektu měly firmy do konce května, v současné době se vybírá 15 nejlepších projektů. Ty se v online přenosu utkají v tzv. Pitch Competition o výherní místa a s nimi spojené finanční odměny. Téměř deset milionů korun se tak rozdělí mezi osm nejlepších projektů. Finanční odměnu by vítězové měli využít na rozvoj projektů.

Mezi přihlášenými projekty najdeme kupříkladu softwarové řešení umožňující identifikovat onemocnění COVID-19 na základě analýzy CT nebo RTG plic či přístroj na podporu dýchání s membránou z vláken schopných odfiltrovat bakterie a viry. Nechybí ani aplikaci schopná předvídat vznik davů a front, nástroj chránící zubaře před nakažením nebo brýle umožňující virtuální výlety.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

V Paříži vznikla farma budoucnosti. Ovoce a zeleninu tam pěstují zcela unikátním způsobem

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.