Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hackni krizi! Projekt na podporu startupů rozdělí v Česku téměř 10 milionů korun

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Jak postavit českou ekonomiku na nohy? Co takhle využít krizovou situaci a proměnit ji v něco přínosného? Právě na těchto otázkách staví výzva Hackni krizi. Jejím prostřednictvím mohou Češi pomoci svým nápadem ostatním a současně proměnit svůj sen v realitu.

Hackni krizi, to je název v zahraničí již ověřeného konceptu, který nyní dorazil do České republiky. Jeho podstatou je prohloubení spolupráce soukromého sektoru a státu s cílem najít neotřelé nápady a inovativní produkty. Ty mohou pomoci vyrovnat se s krizí vzniklou v důsledku koronavirové pandemie.

Zdroj fotografie: Archiv projektu

V praxi se jedná o dlouhodobou podporu ve třech klíčových oblastech, a to ve zdravotnictví, ekonomice a společnosti. Vybrané firmě nebo týmu se tak dostane potřebného zázemí k ničím nerušené realizaci nápadu z hlediska mentoringu, know-how, výpočetních kapacit, kontaktů či financí. Projekt realizuje tým Spojujeme Česko, zaštiťuje ho Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest. Významnou podporou jsou však jednotliví partneři ze soukromé i veřejné oblasti jako například Google, IBM, Microsoft, ČVUT nebo Český červený kříž.

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Možnost přihlásit svůj nápad do projektu měly firmy do konce května, v současné době se vybírá 15 nejlepších projektů. Ty se v online přenosu utkají v tzv. Pitch Competition o výherní místa a s nimi spojené finanční odměny. Téměř deset milionů korun se tak rozdělí mezi osm nejlepších projektů. Finanční odměnu by vítězové měli využít na rozvoj projektů.

Mezi přihlášenými projekty najdeme kupříkladu softwarové řešení umožňující identifikovat onemocnění COVID-19 na základě analýzy CT nebo RTG plic či přístroj na podporu dýchání s membránou z vláken schopných odfiltrovat bakterie a viry. Nechybí ani aplikaci schopná předvídat vznik davů a front, nástroj chránící zubaře před nakažením nebo brýle umožňující virtuální výlety.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …