Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hackni krizi! Projekt na podporu startupů rozdělí v Česku téměř 10 milionů korun

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Jak postavit českou ekonomiku na nohy? Co takhle využít krizovou situaci a proměnit ji v něco přínosného? Právě na těchto otázkách staví výzva Hackni krizi. Jejím prostřednictvím mohou Češi pomoci svým nápadem ostatním a současně proměnit svůj sen v realitu.

Hackni krizi, to je název v zahraničí již ověřeného konceptu, který nyní dorazil do České republiky. Jeho podstatou je prohloubení spolupráce soukromého sektoru a státu s cílem najít neotřelé nápady a inovativní produkty. Ty mohou pomoci vyrovnat se s krizí vzniklou v důsledku koronavirové pandemie.

Zdroj fotografie: Archiv projektu

V praxi se jedná o dlouhodobou podporu ve třech klíčových oblastech, a to ve zdravotnictví, ekonomice a společnosti. Vybrané firmě nebo týmu se tak dostane potřebného zázemí k ničím nerušené realizaci nápadu z hlediska mentoringu, know-how, výpočetních kapacit, kontaktů či financí. Projekt realizuje tým Spojujeme Česko, zaštiťuje ho Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest. Významnou podporou jsou však jednotliví partneři ze soukromé i veřejné oblasti jako například Google, IBM, Microsoft, ČVUT nebo Český červený kříž.

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Možnost přihlásit svůj nápad do projektu měly firmy do konce května, v současné době se vybírá 15 nejlepších projektů. Ty se v online přenosu utkají v tzv. Pitch Competition o výherní místa a s nimi spojené finanční odměny. Téměř deset milionů korun se tak rozdělí mezi osm nejlepších projektů. Finanční odměnu by vítězové měli využít na rozvoj projektů.

Mezi přihlášenými projekty najdeme kupříkladu softwarové řešení umožňující identifikovat onemocnění COVID-19 na základě analýzy CT nebo RTG plic či přístroj na podporu dýchání s membránou z vláken schopných odfiltrovat bakterie a viry. Nechybí ani aplikaci schopná předvídat vznik davů a front, nástroj chránící zubaře před nakažením nebo brýle umožňující virtuální výlety.

Související články

Zaručeně zlepší den

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Univerzální vakcína proti chřipce je tady. Mohla by nabídnout ochranu před pandemiemi

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …