Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hackni krizi! Projekt na podporu startupů rozdělí v Česku téměř 10 milionů korun

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Jak postavit českou ekonomiku na nohy? Co takhle využít krizovou situaci a proměnit ji v něco přínosného? Právě na těchto otázkách staví výzva Hackni krizi. Jejím prostřednictvím mohou Češi pomoci svým nápadem ostatním a současně proměnit svůj sen v realitu.

Hackni krizi, to je název v zahraničí již ověřeného konceptu, který nyní dorazil do České republiky. Jeho podstatou je prohloubení spolupráce soukromého sektoru a státu s cílem najít neotřelé nápady a inovativní produkty. Ty mohou pomoci vyrovnat se s krizí vzniklou v důsledku koronavirové pandemie.

Zdroj fotografie: Archiv projektu

V praxi se jedná o dlouhodobou podporu ve třech klíčových oblastech, a to ve zdravotnictví, ekonomice a společnosti. Vybrané firmě nebo týmu se tak dostane potřebného zázemí k ničím nerušené realizaci nápadu z hlediska mentoringu, know-how, výpočetních kapacit, kontaktů či financí. Projekt realizuje tým Spojujeme Česko, zaštiťuje ho Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest. Významnou podporou jsou však jednotliví partneři ze soukromé i veřejné oblasti jako například Google, IBM, Microsoft, ČVUT nebo Český červený kříž.

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Možnost přihlásit svůj nápad do projektu měly firmy do konce května, v současné době se vybírá 15 nejlepších projektů. Ty se v online přenosu utkají v tzv. Pitch Competition o výherní místa a s nimi spojené finanční odměny. Téměř deset milionů korun se tak rozdělí mezi osm nejlepších projektů. Finanční odměnu by vítězové měli využít na rozvoj projektů.

Mezi přihlášenými projekty najdeme kupříkladu softwarové řešení umožňující identifikovat onemocnění COVID-19 na základě analýzy CT nebo RTG plic či přístroj na podporu dýchání s membránou z vláken schopných odfiltrovat bakterie a viry. Nechybí ani aplikaci schopná předvídat vznik davů a front, nástroj chránící zubaře před nakažením nebo brýle umožňující virtuální výlety.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tunely pod Londýnem se otevřou veřejnosti. Australský podnikatel v nich plánuje muzeum i bar

Kniha Rok dobrých zpráv Martina Smatany vykouzlí úsměv na tváři

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Díky žížalám máme co jíst. Jsou zodpovědné za 140 milionů tun jídla ročně

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …