Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Grafenové mozkové implantáty mohou ulevit i pacientům, kterým nezabírají léky

Ilustrační foto: Freepik

Lidé s onemocněním a zraněním mozku mají naději na účinnější léčbu. Jsou jimi grafenové implantáty. Tato supertenká forma uhlíku je vhodná pro miniaturizaci a způsobuje méně vedlejších účinků než v současnosti používané kovy. Díky nové investici se nyní firma INBRAIN, která se vývojem grafenových implantátů zabývá, chystá přinést tuto inovativní technologii pacientům.

Podle Evropské rady mozku stojí onemocnění, zranění či genetické poruchy tohoto životně důležitého orgánu až 800 miliard eur ročně, a to jen v Evropě. Trpí jimi téměř dvě pětiny populace. Studie zveřejněná v odborném časopise Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie pak odhadla, že se v Česku tato částka pohybuje okolo 6,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Mozkové příhody, psychická onemocnění, bolesti hlavy nebo závislosti totiž s sebou nenesou jen přímé zdravotnické náklady, ale také výdaje na následnou péči a ztráty způsobené poklesem produktivity a aktivity takového občana. Až třetině pacientů navíc farmakologická léčba nepomáhá. To se ale nyní může změnit.

Tato důležitá investice je důkazem rostoucího zájmu a stále se rozšiřujících možností využití grafenu a vrstvených materiálů v oblasti biomedicíny. Díky svým unikátním vlastnostem má grafen potenciál toto pole využití transformovat,“ doufá Kari Hjelt, ředitel inovací mateřské firmy INBRAIN, Graphene Flagship. Technologie umožňuje miniaturizaci až na úroveň nanočástic s potenciální přesností rozlišení na jednu mozkovou buňku. Tělo na grafenový materiál dobře reaguje, navíc je lehký, vysoce vodivý a pružný. Implantace je tak bezpečnější a umožňuje bezdrátové programování i nabíjení, takže není nutné operaci opakovat. Umělá inteligence se dokáže přizpůsobit fungování mozku konkrétního pacienta – léčba tak bude šitá na míru jeho stavu a potřebám.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…