Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Grafenové mozkové implantáty mohou ulevit i pacientům, kterým nezabírají léky

Ilustrační foto: Freepik

Lidé s onemocněním a zraněním mozku mají naději na účinnější léčbu. Jsou jimi grafenové implantáty. Tato supertenká forma uhlíku je vhodná pro miniaturizaci a způsobuje méně vedlejších účinků než v současnosti používané kovy. Díky nové investici se nyní firma INBRAIN, která se vývojem grafenových implantátů zabývá, chystá přinést tuto inovativní technologii pacientům.

Podle Evropské rady mozku stojí onemocnění, zranění či genetické poruchy tohoto životně důležitého orgánu až 800 miliard eur ročně, a to jen v Evropě. Trpí jimi téměř dvě pětiny populace. Studie zveřejněná v odborném časopise Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie pak odhadla, že se v Česku tato částka pohybuje okolo 6,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Mozkové příhody, psychická onemocnění, bolesti hlavy nebo závislosti totiž s sebou nenesou jen přímé zdravotnické náklady, ale také výdaje na následnou péči a ztráty způsobené poklesem produktivity a aktivity takového občana. Až třetině pacientů navíc farmakologická léčba nepomáhá. To se ale nyní může změnit.

Tato důležitá investice je důkazem rostoucího zájmu a stále se rozšiřujících možností využití grafenu a vrstvených materiálů v oblasti biomedicíny. Díky svým unikátním vlastnostem má grafen potenciál toto pole využití transformovat,“ doufá Kari Hjelt, ředitel inovací mateřské firmy INBRAIN, Graphene Flagship. Technologie umožňuje miniaturizaci až na úroveň nanočástic s potenciální přesností rozlišení na jednu mozkovou buňku. Tělo na grafenový materiál dobře reaguje, navíc je lehký, vysoce vodivý a pružný. Implantace je tak bezpečnější a umožňuje bezdrátové programování i nabíjení, takže není nutné operaci opakovat. Umělá inteligence se dokáže přizpůsobit fungování mozku konkrétního pacienta – léčba tak bude šitá na míru jeho stavu a potřebám.

Související články

Zaručeně zlepší den

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…