Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Grafenové mozkové implantáty mohou ulevit i pacientům, kterým nezabírají léky

Ilustrační foto: Freepik

Lidé s onemocněním a zraněním mozku mají naději na účinnější léčbu. Jsou jimi grafenové implantáty. Tato supertenká forma uhlíku je vhodná pro miniaturizaci a způsobuje méně vedlejších účinků než v současnosti používané kovy. Díky nové investici se nyní firma INBRAIN, která se vývojem grafenových implantátů zabývá, chystá přinést tuto inovativní technologii pacientům.

Podle Evropské rady mozku stojí onemocnění, zranění či genetické poruchy tohoto životně důležitého orgánu až 800 miliard eur ročně, a to jen v Evropě. Trpí jimi téměř dvě pětiny populace. Studie zveřejněná v odborném časopise Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie pak odhadla, že se v Česku tato částka pohybuje okolo 6,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Mozkové příhody, psychická onemocnění, bolesti hlavy nebo závislosti totiž s sebou nenesou jen přímé zdravotnické náklady, ale také výdaje na následnou péči a ztráty způsobené poklesem produktivity a aktivity takového občana. Až třetině pacientů navíc farmakologická léčba nepomáhá. To se ale nyní může změnit.

Tato důležitá investice je důkazem rostoucího zájmu a stále se rozšiřujících možností využití grafenu a vrstvených materiálů v oblasti biomedicíny. Díky svým unikátním vlastnostem má grafen potenciál toto pole využití transformovat,“ doufá Kari Hjelt, ředitel inovací mateřské firmy INBRAIN, Graphene Flagship. Technologie umožňuje miniaturizaci až na úroveň nanočástic s potenciální přesností rozlišení na jednu mozkovou buňku. Tělo na grafenový materiál dobře reaguje, navíc je lehký, vysoce vodivý a pružný. Implantace je tak bezpečnější a umožňuje bezdrátové programování i nabíjení, takže není nutné operaci opakovat. Umělá inteligence se dokáže přizpůsobit fungování mozku konkrétního pacienta – léčba tak bude šitá na míru jeho stavu a potřebám.

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…