Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Gorily, jaguáři i pralesní žabky. Čísla ohrožených druhů jsou v přírodě na vzestupu

Jaguár. Foto: Depositphotos

Díky činnosti domorodců i vládních programů se daří zvyšovat populace ohrožených druhů zvířat. Za posledních několik let se tak rozrostla například populace goril v Kongu, jaguárů v Mexiku či pralesniček žijících v Kolumbii.

Počet goril žijících ve volné přírodě se zdvojnásobil

Gorila východní nížinná je největší poddruh gorily na světě. Počet zástupců tohoto kriticky ohroženého druhu v přírodě snižuje lov i těžba coltanu používaného na součástky do mobilních telefonů. Průzkum Wildlife Conservation Society však ukázal, že v posledním místě výskytu druhu, východní Demokratické republice Kongo, se počet zástupců od roku 2016 zdvojnásobil na 6 800. „Průzkum ukazuje, že gorily i šimpanzové se územím těžby úspěšně vyhýbají,“ uvedl hlavní autor studie Andrew Plumptre.

Gorila východní nížinná. Foto: Pexels

Mexická vládní opatření pomohla růstu populace zdejších jaguárů

Mezi lety 2010 a 2018 vzrostla populace jaguárů o 800, a nyní tak čítá 4 800 jedinců. Růstu se podařilo dosáhnout díky vládním opatřením na ochranu zvířat. Jaguáry v oblasti vybíjeli především místní farmáři, jejichž dobytek se často stává obětí lovu této téměř ohrožené šelmy. Vláda proto nařídila ochranu koridorů a útočišť druhu. Výměnou za zákaz odlesňování oblastí, kde jaguáři žijí, získali farmáři elektrické ploty na ochranu svého dobytka a kompenzace od státu za úbytek způsobený lovem jaguárů.

Jaguár. Foto: Pexels

Kolumbijští domorodci bojují za záchranu jedovatých pralesniček

Pralesnička strašná je jedno z nejjedovatějších zvířat na zemi. Její jed by dokázal zabít 10 lidí. Toxiny obsažené v těle těchto drobných žab využívali po staletí domorodí lidé k lovu oštěpem. Pralesničky se proto staly v jejich domorodé kultuře Pralesnička strašná je jedno z nejjedovatějších zvířat na zemi. Její jed by dokázal zabít 10 lidí. Toxiny obsažené v těle těchto drobných žab využívali po staletí domorodí lidé k lovu oštěpem. Pralesničky se proto staly téměř uctívaným zvířetem v jejich domorodé kultuře. Existence pralesničky je však v současnosti vysoce ohrožena zemědělstvím, těžbou a ilegálním pěstováním koky v oblasti severozápadní Kolumbie. Místní domorodci se proto rozhodli druh zachránit a založili přírodní rezervaci, která poskytuje žábám i dalším druhům bezpečné útočiště. Populace pralesničky je však v současnosti vysoce ohrožena zemědělstvím, těžbou a ilegálním pěstováním koky v oblasti severozápadní Kolumbie. Místní domorodci se proto rozhodli druh zachránit a založili přírodní rezervaci, která poskytuje žábám i dalším druhům bezpečné útočiště.

Pralesnička strašná. Foto: Wikimedia Commons

Zdroj: WSC, Mongabay News

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…