Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fotografka emotivně zachycuje hodnotu prarodičovství

Fotografie zachycují jeden den v životě babičky Carol a dědečka Gena v jejich domově v Coloradu. Zdroj: STUDIO AMY LUNA

Vzpomínáte si na to, jak vás babička vodila do školky a pekla vám cukroví? Když s vámi dědeček opravoval kolo a postavil železnici pro mašinky? Možná jsou to dávno vytlačené vzpomínky, ale díky fotografiím je snadné je přivolat zpět. Fotografka Amy Luna uveřejnila sérii fotek oslavující prarodičovství, která slouží i jako uctění památky těch, kteří už nejsou mezi námi.

„Mí prarodiče jsou pravděpodobně těmi nejdůležitějšími osobami v mém životě,“ uvedla Luna pro Huffington Post. „Chtěla jsem zdokumentovat vše, co mi vklouzne do mysli, když si vzpomenu na své prarodiče, i všechno, co mám navždy ve svém srdci,“ dodala fotografka z Nového Mexika. Luna doufá, že si lidé prostřednictvím jejích fotografií uvědomí cenu prarodičů i to, jak důležitou částí společnosti starší lidé jsou.

Fotografie zachycují jeden den v životě babičky Carol a dědečka Gena v jejich domově v Coloradu. Jednaosmdesátiletá Carol na fotkách vyšívá, fotografuje a vykládá prádlo z pračky. Třiaosmdesátiletý dědeček Gene pije kafe, zatímco luští křížovku. Oba čtou a hrají si se svými vnoučaty, objímají je, stejně jako se objímají mezi sebou.

Jsou manželi přes šedesát let a Luna říká, že jejich láska a oddanost jí sloužily jako cenná lekce do života. „Každý den nezáří ve vztahu slunce, ale oni mi ukázali, co to je skutečně někoho milovat a projít si i ošklivými okamžiky,“ vysvětluje Luna, pro niž byl dědečkem jedinou otcovskou figurou v jejím životě. „Doprovázel mě k oltáři a předal mě mému manželovi. Je to velmi výjimečný muž,“ říká o svém dědečkovi fotografka.

Rodinné fotografie jsou důležitým prvkem v mysli každého z nás, proto projekt oslovuje i lidi v Česku. „Myslím, že upozorňovat na důležitost prarodičů v životě jejich vnoučat i dětí je moc důležité. Rád vzpomínám nad fotografiemi na svého dědečka, na zážitky, které jsem díky němu prožil. Naučil mě být dobrým člověkem, ať to zní sebevíc sentimentálně,“ komentuje projekt pětatřicetiletý projektový konstruktér Petr Urbánek, kterému jeho rodiče nyní také pomáhají s výchovou čtyřleté dcery Aničky.

Zdroj: huffingtonpost.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie