Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fotografka emotivně zachycuje hodnotu prarodičovství

Fotografie zachycují jeden den v životě babičky Carol a dědečka Gena v jejich domově v Coloradu. Zdroj: STUDIO AMY LUNA

Vzpomínáte si na to, jak vás babička vodila do školky a pekla vám cukroví? Když s vámi dědeček opravoval kolo a postavil železnici pro mašinky? Možná jsou to dávno vytlačené vzpomínky, ale díky fotografiím je snadné je přivolat zpět. Fotografka Amy Luna uveřejnila sérii fotek oslavující prarodičovství, která slouží i jako uctění památky těch, kteří už nejsou mezi námi.

„Mí prarodiče jsou pravděpodobně těmi nejdůležitějšími osobami v mém životě,“ uvedla Luna pro Huffington Post. „Chtěla jsem zdokumentovat vše, co mi vklouzne do mysli, když si vzpomenu na své prarodiče, i všechno, co mám navždy ve svém srdci,“ dodala fotografka z Nového Mexika. Luna doufá, že si lidé prostřednictvím jejích fotografií uvědomí cenu prarodičů i to, jak důležitou částí společnosti starší lidé jsou.

Fotografie zachycují jeden den v životě babičky Carol a dědečka Gena v jejich domově v Coloradu. Jednaosmdesátiletá Carol na fotkách vyšívá, fotografuje a vykládá prádlo z pračky. Třiaosmdesátiletý dědeček Gene pije kafe, zatímco luští křížovku. Oba čtou a hrají si se svými vnoučaty, objímají je, stejně jako se objímají mezi sebou.

Jsou manželi přes šedesát let a Luna říká, že jejich láska a oddanost jí sloužily jako cenná lekce do života. „Každý den nezáří ve vztahu slunce, ale oni mi ukázali, co to je skutečně někoho milovat a projít si i ošklivými okamžiky,“ vysvětluje Luna, pro niž byl dědečkem jedinou otcovskou figurou v jejím životě. „Doprovázel mě k oltáři a předal mě mému manželovi. Je to velmi výjimečný muž,“ říká o svém dědečkovi fotografka.

Rodinné fotografie jsou důležitým prvkem v mysli každého z nás, proto projekt oslovuje i lidi v Česku. „Myslím, že upozorňovat na důležitost prarodičů v životě jejich vnoučat i dětí je moc důležité. Rád vzpomínám nad fotografiemi na svého dědečka, na zážitky, které jsem díky němu prožil. Naučil mě být dobrým člověkem, ať to zní sebevíc sentimentálně,“ komentuje projekt pětatřicetiletý projektový konstruktér Petr Urbánek, kterému jeho rodiče nyní také pomáhají s výchovou čtyřleté dcery Aničky.

Zdroj: huffingtonpost.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.